С прогонване на злите сили започна Десети Национален събор на овцевъдите. Навръх Гергьовден с много емоции, песни и настроение край Петропавловския манастир се откри юбилейното издание на събитието. Съборът на овцевъдите тази година се провежда от 6 до 8 май край Велико Търново. Медиен партньор на проявата е Агри.БГ.

Не изпускайте приеми и плащания през месец май

Началото на събора дадоха кукерите джумали от село Калугерово, Пазарджишко, които изпълниха техния магически танц за плодородие и богата реколта. 

От стари времена на Сирни Заговезни в Калугерово, Пазарджишко  се празнува „Джумаловден“. Затова местните кукери се наричат джумали. Техните магическите действия са свързани с трудовата дейност на хората и тяхната надежда за плодородие и богата реколта.

Клатушкането им означава тежко жито на полето. Падането на земята е пожелание за тежка жътва.

Когато джумалът удря със сабята, е за здраве, а когато докосва жените и дръвчетата с волската опашка, е на плодовитост.

За разлика от останалите кукери, костюмите на джумалите не се обличат, а се „шият“ отново всяка година. Символичното „шиене“ е израз на надеждата, че новата година ще донесе ново щастие и късмет за всички. Защото само с подновени сили, джумалите ще успеят да се преборят със злото, а техния танц ще донесе и благодат на всички

Откриването на събора продължи с омайната музика на прочутия смолянски оркестър „101 каба гайди“.


Началото на събора, както всяка година, даде Симеон Караколев - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, заедно с кметовете на Лясковец, Горна Оряховица и Велико Търново.

“Това събитие е нашият апел, нашият повик към всички вас, за да видите, че това е най-традиционният поминък. Че всички тези хора са живи, че тях ги има и че правят нещо наистина уникално. Три дни ще се насладите на най-българския фолклор и българското стопанство, защото преди всичко овцевъдството е най-традиционният български поминък”, каза Симеон Караколев.

Земеделският министър също приветства сектора, присъстващите и участниците в събора.

”Изминалите две години белязани от световната Ковид пандемия, в момента и с последствията от войната в Украйна, бяха трудни за всички земеделски стопани. Животновъдството и в частност овцевъдството са едни от най-приоритетните сектори в земеделието. Ръководството на МЗм е в постоянен диалог с бранша и подпомагане сектора посредством утвърдени помощи с оглед запазване на икономическата жизненост на стопанствата и се стремим да стимулираме стремежа на фермерите към модернизиране на сектора”, обясни агроминистърът - д-р Иван Иванов.

Председателят на парламентарната комисия по земеделие Пламен Абровски също поздрави всички присъстващи и отдаде почит на хората, заети в овцевъдния и козевъден сектор.

”Днес когато обръщаме все повече внимание на ограничаването на вредното въздействие върху околната среда, ролята на овцевъдството и козевъдството става все по-ценна. Част от тази полза включва запазване на биологичното разнообразие, превенцията срещу появата на пожари, свлачища и ерозия. Благодарение на вас, стопаните - отглеждащи ДПЖ, до нашата трапеза достигат неземните български млечни и месни продукти, притежаващи уникален вкус и отлични качества. Храна, с която всички ние се гордеем”, каза от своя страна Пламен Абровски.


Юбилейното издание на Събора на овцевъдите е истински празник на българското и съчетава най-традиционния поминък – овцевъдството с народната битова култура и фолклор.

Програмата от 6 до 8 май е наситена с изложения на животни (овце, кози, лами, коне, кучета, магарета), атрактивни фермерски състезания по ръчно доене, стрижба с овчарска ножица, майсторско обезкостяване на агнета, най-тежък коч, теглене на товари от коне тежковози, най-добри продукти от овче/козе мляко. На събора може да видите още селскостопанска техника, оборудване, фуражи, био пазар, фермерски продукти от овче и козе мляко и месо, както и зони за директни продажби.