Късно в понеделник вечерта евродепутати от три комисии изслушаха кандидата за еврокомисар по земеделието и храните Кристоф Хансен.
Климатичните промени, подкрепа за младите и справедливо заплащане за труда на фермерите бяха част от ключовите моменти, които той засегна в речта си пред членовете на Европейския парламент.
“Ние зависим от 9 милиона стопанства, като повече от 90% от тях са семейни. Заедно със сектора на хранително-вкусовата промишленост те осигуряват нашата храна и гарантират продоволствената сигурност. Те поддържат и селските райони живи.
Но фермерите са под натиск. Този натиск идва от изменението на климата, от геополитическата нестабилност и нелоялната конкуренция, както и от увеличаването на регулаторната сложност и административната тежест.
Фермерите сметнаха, че гласът им не е чут и затова протестираха.
Стратегическият диалог относно бъдещето на селското стопанство в ЕС беше изключително необходим, за да можем да съберем на една маса различни заинтересовани страни и да оставим острата поляризация зад нас”, каза Хансен.
Той посочи, че селското стопанство трябва да стане устойчиво в три измерения - икономическо, екологично и социално.
“Нуждаем се от по-добра координация на политиките по въпросите за адаптирането към изменението на климата, устойчивостта на водите, хуманното отношение към животните и много други инициативи, които оказват пряко въздействие върху земеделските стопани и потребителите”, отбеляза в изложението си кандидат-комисаря.
Той посочи, че има задача да изготви визия за развитието на селското стопанство през първите сто дни на своята работа като еврокомисар и изброените от него принципи ще бъдат заложени в нея.
“Тази визия трябва да стартира от един фундаментален въпрос - как да привлечем бъдещо поколение фермери, които ще поемат щафетата от сегашното поколение като пазители на нашите селски райони.
Визията трябва да разгледа и как селското стопанство да стане икономически жизнеспособно, екологично устойчиво и социално отговорно днес, утре и през 2040 година.
На първо място приемствеността на поколенията ще бъде от основно значение за моята работа през следващите 5 години”, каза Хансен и припомни, че само 10% от земеделските производители в ЕС в момента са под 40 години.
“Вървим към една демографска пропаст. Искам да направим така че отново да привлечем младите хора. Те се нуждаят от справедливо заплащане за своята работа. Ето защо възнамерявам да изработя стратегия за приемственост между поколенията в тясно сътрудничество с нашите млади земеделски стопани”, обяви намеренията си в тази посока Хансен.
Той обърна внимание и на това, че е важно да се повиши достъпът до земя за младите фермери.
Кой ще реши да се занимава със земеделие, ако не може да се изхранва от него. Доходите на земеделските стопани са едва около 60% от средните за ЕС.
"Затова подпомагането на доходите продължава да бъде от ключово значение.
Всички фермери, с които съм разговарял, предпочитат да продават продукцията си на справедливи цени, а не само да ги подпомагаме и това справедливо възнаграждение трябва да произтича от пазара. Това трябва да бъде основната ни цел.
Трябва да отчетем, че глобалната конкуренция, нарастващите разходи за енергийни ресурси правят изпълнението на целите много трудно”, каза кандидатът за комисар и добави:
“Много е важно нашите фермери да не бъдат принуждавани да продават продуктите си под селестойността им. Засилването на конкурентоспособността означава и инвестирането в научни изследвания и иновации, означава обаче и подкрепа за малките и средните предприятия.
За 2022 г. по данни на ЕИБ недостигът на финансиране в селското стопанство възлиза на 62 млрд. евро. Нуждаем се от публични и частни инвестиции, за да финансираме и намалим риска от прехода към устойчивост”, посочи Хансен пред евродепутатите.
Според него младите фермерите и жените са изложени на най-голям риск.
“За тях е най-трудно да получат заеми или допълнителни инвестиции. Това трябва да се промени”, добави Хансен.
Миналата година износът на селскостопански продукти от ЕС възлиза на 230 млрд. евро, но всички сме съгласни, че тази търговия трябва да бъде справедлива и да позволява на земеделските производители да се конкурират при равни условия, каза още Хансен и обърна внимание, че едно от основните опасения, изразени от фермерите по време на протестите беше, че ЕС задава по-високи стандарти за тях спрямо производителите извън ЕС.
“Това може да доведе до социално, екологично и производствено преместване на мощности в други части на света”, обобщи кандидатът.
“Екстремните метеорологични явления все повече засягат поминъка на фермерите. Те са първата линия в борбата с изменението на климата, загубата на биологично разнообразие и намаляването на опрашителите.
Съгласно настоящата ОСП една трета от бюджета отива за мерки в областта на околната среда и климата, а 70% от земеделската земя в ЕС вече се покрива от екосхемите.
Необходимо е да отключим потенциала на селското стопанство за съхранение на въглерод. Може да се направи още повече в тази посока, но усилията на фермерите трябва да бъдат насърчавани чрез подходящите стимули. Ето защо нашата визия трябва да заложи най-вече на логиката. Нуждаем се от стабилност, предвидимост и опростяване, когато е възможно”, обобщи кандидатът за еврокомисар и добави:
“Трябва да гарантираме, че нашите земеделски стопани не са обременени от прекомерна бюрокрация”.
Цялостното настроение в залата, както и в социалните медии, беше положително по отношение на представянето на Кристоф Хансен, като кандидатът за еврокомисар дори получи няколко аплодисменти от членовете на Европейския парламент по време на дискусията в понеделник вечерта, анализират от euractive.
Гледайте целия запис от изслушването
Тричасовият дебат често се обръщаше към опустошителните наводнения във Валенсия, Испания, които доведоха до над 200 жертви, но също и до милиони загуби за селскостопанския сектор.
„Климатът все повече излага нашите фермери на риск“, отбеляза Хансен. Въпреки че изрази ясна подкрепа за Зелената сделка, той предположи, че някои закони може да се възползват от опростяване.
Хансен подчерта трудните условия на труд, пред които са изправени фермерите, като се позова на личния си опит, включително физическото и психическото изтощение, което оказва влияние върху психическото им здраве.
По време на изслушването кандидатът за комисар защити необходимостта от „отдадена“ и „силна“ Обща селскостопанска политика (ОСП) на фона на спекулациите за обединяването на субсидиите за земеделие с кохезионната политика на ЕС.
„Можете да разчитате на мен, че ще защитя много силен и специален бюджет за ОСП“, добави той.
Въпреки това той беше предпазлив относно вероятността от увеличаване на бюджета на ОСП, въпреки исканията на много евродепутати и препоръките от заключенията на стратегическия диалог.
Имайки предвид своя опит като бивш член на парламентарната комисия по международна търговия, Хансен говори за осигуряване на лоялна конкуренция за вноса на селскостопански продукти, като същевременно подчертава възможностите за износ, които търговските споразумения предлагат на производителите от ЕС.
Хансен описа потенциалното присъединяване на Украйна към ЕС като „слон в стаята“ за селскостопанския сектор, като отбеляза необходимостта от балансиране на селскостопанския потенциал със стабилността на пазара на ЕС.
„Разширяването може би ще ни позволи да бъдем по-независими по отношение на протеиновите култури“, каза Хансен.
Повдигна се темата за производството на повече протеинови култури в рамките на ЕС и Хансен отбеляза, че ЕС остава силно „зависим“ и „уязвим“ по отношение на този внос, особено за храна за животни.
По въпроса за насърчаване на производството и консумацията на растителни протеини като алтернатива на животинските продукти, Хансен изрично изрази несъгласие със Зелените.
„Мисля, че е трудно да се наложи отгоре надолу кой какво трябва да яде“, каза Хансен, като отбеляза, че месните продукти са част от балансираната диета.
Хансен също спомена намерението си да актуализира протеиновата стратегия на ЕС като част от по-широк подход към устойчивото животновъдство.
0 КОМЕНТАРА