Тази есен не се подновиха договорите за много земи във Врачанско. Това се отнася особено за държавни и общински ниви, тъй като на търговете беше дадена много висока цена, която в никакъв случай не може да се покрие от доходите и приходите на декар. И много стопани се отказаха. 


Това разказа за Агри.БГ Красимир Аврамов, който обработва земеделски земи в тази част на страната. Той уточни, че „в момента на много места няма разписани споразумения, заради търговете за държавна и общинска земя. Не се знае кои блокове ще се работят, а стопанската година започна“. 

Според него в основата на този проблем са новосъздадените фирми, които участват на търговете за държавни и общински ниви. „Новосъздадените компании са N-ти фирми на големите производители в региона. И тук трябва да са обърне внимание към тези фирми, дали са работили земя, защо са създадени и така нататък“, смята Аврамов. 

Важно е да се знае дали земята няма пак да отиде в големите производители за сметка на средните и дребните, става ясно от думите му. 

„На търговете за държавни и общински земи има истинско надцакване и се постигат цени, които не са реални. Това показа, че в земеделието се сблъскват редовни земеделци с виртуални земеделци. И трябва да има по-голяма контрол на тези търгове“, категоричен е фермерът. 

Според него трябва да има контрол и върху парите

Последните публикувани данни на страницата на Областна дирекция „Земеделие“ Враца, които са за 2022-2023 година, сочат че в действителност са сключени договори на изключително високи цени. Макар нивата да са постигнати по време търгове, но не е нужно да си експерт в областта на селското стопанство, за да ти стане ясно, че наем от 266 лв./дка (в козлодуйското село Бутан) не е нормален. И веднага идва въпросът - с коя земеделска култура може да се постигне такъв икономически ефект, за да може стопанинът да плати този висок наем на държавата и евентуално да спечели нещо и той самият?

Отново в община Козлодуй са следващите най-високи цени – 262 лв./дка и 255 лв./дка. От общо 42 землища на територията на област Враца, за които са проведени търговете, в 27 цената е над 150 лв./дка, а в 17 землища надхвърля 200 лв./дка. 

За сравнение, земеделските стопани, които ползват частни земи в региона, през тази година изплащат рента в размер между 50 и 70 лв./дка. 

С промени в Закона за земята, от пролетта на тази година, в търговете за отдаване под наем или аренда на обработваемите земи от Държавния поземлен фонд (ДПФ) с приоритет са местните производители на зеленчуци, трайни насаждения, едногодишни полски култури и многогодишни фуражни култури.