Световните цени на хранителните стоки спаднаха през май, защото значителното намаление в международните котировки на царевицата и палмовото масло надхвърли исторически високите цени на маслото и говеждото месо, съобщават от Организацията на обединените нации по прехрана и земеделие (ФАО).
Четете още: Износът на зърнени култури от Европейския съюз спадна с 30%
Индексът на цените на храните на ФАО , който проследява месечните промени в международните цени на набор от световно търгувани хранителни стоки, достигна средно 127,7 пункта през миналия месец, което е с 0,8% по-малко от април, но остана с 6,0% по-високо от година по-рано.
При зърнените култури през май се отчита поевтиняване с 1,8% спрямо април и с 8,2% под нивото си от май 2024 г.
Световните цени на царевицата спаднаха рязко поради силните реколти и стабилната наличност в Аржентина и Бразилия, както и очакванията за рекордна реколта в Съединените американски щати.
При всички основни масла се отчита намаление на цените. Индексът на ФАО е надолу с 3,7% спрямо април.
Международните цени на палмовото масло са спаднали значително, главно поради сезонното производство и увеличението на наличността в Югоизточна Азия. Световните цени на соевото масло са повлияни от по-високите доставки в Южна Америка и пониженото търсене на суровини за биогорива. Рапичното масло поевтинява поради подобрените перспективи за доставки в Европейския съюз, докато цените на слънчогледовото масло са надолу поради отслабващото глобално търсене на внос и намалената ценова конкурентоспособност.
От международната организация отчитат увеличение на цените на месото. Индексът на ФАО има 1,3% ръст спрямо априлското си ниво в резултат на по-високите котировки за овче, свинско и говеждо месо, което дори е достигнало нов исторически връх.
При цените на птичето месо има спад, тъй като в Бразилия беше открит птичи грип и бяха въведени много забрани за внос в няколко големи страни.
Индексът на цените на млечните продукти на ФАО се е повишил с 0,8% през май, като силното търсене от Азия е задържало международните цени на маслото на исторически високи нива и е стимулирало по-високите цени на сиренето и пълномасленото мляко на прах.

0 КОМЕНТАРА