“В деня, в който Европейската комисия разкрива своя стратегически компас за европейската конкурентоспособност, тя едновременно представи предложение за налагане на санкции на руските и беларуските торове – ход, който сериозно ще засегне селскостопанското производство и конкурентоспособността. Без ясна стратегия за диверсификация европейските фермери скоро ще се окажат изправени пред стената”, категорични са от фермерската организация Копа-Коджека

Според съобщение от организацията години наред Европа се бори с производството на торове, което не е достатъчно, за да отговори на търсенето, което прави вноса неизбежен. Тази ситуация само се влоши след затварянето на няколко завода за торове в държавите-членки на ЕС. Прилагането на Механизма за коригиране на въглеродните граници (CBAM) от ЕС също ще увеличи допълнително разходите както за местното производство, така и за доставчиците от трети държави, които навлизат на пазара на ЕС.

Според Копа-Коджека селското стопанство ще се изправи пред икономическите последици от това геополитическо решение.

Тези мерки биха повишили цените на торовете с поне 40-45 евро на тон за следващия сезон. Това би поставило допълнителен финансов натиск върху земеделците, които вече се борят с изключително предизвикателен икономически климат. Последствията за селскостопанското производство, конкурентоспособността и доходите на фермерите могат да бъдат катастрофални”, категорични са от Копа-Коджека. 

Зелената сделка: След амбициозния старт - омекотяване на изискванията към фермерите

Предложението на Комисията е недостатъчно в много отношения за земеделските общности в ЕС, независимо дали във връзка с много високите тарифи, които ще се прилагат от юли 2025 г., постепенния подход към санкциите или предложените временни спирания въз основа на цените от 2024 г., които вече бяха по-високи преди войната в Украйна. 

Оценките на Копа-Коджека показват, че предложението на Комисията не включва средносрочни или дългосрочни мерки, които да предложат перспективи за сектора, независимо дали става дума за диверсифициране на източниците на доставка или предприемане на спешни мерки, като премахване на антидъмпинговите мита върху вноса на определени торове, предоставяне на дерогации по Директивата за нитратите, за да могат да се използват преработен животински тор и др. 


От Копа-Коджека настояват решаването на този въпрос да бъде сред спешните точки в дневния ред на еврокомисаря по земеделие Кристоф Хансен, за да се избегне нова селскостопанска криза