“В деня, в който Европейската комисия разкрива своя стратегически компас за европейската конкурентоспособност, тя едновременно представи предложение за налагане на санкции на руските и беларуските торове – ход, който сериозно ще засегне селскостопанското производство и конкурентоспособността. Без ясна стратегия за диверсификация европейските фермери скоро ще се окажат изправени пред стената”, категорични са от фермерската организация Копа-Коджека.
Според съобщение от организацията години наред Европа се бори с производството на торове, което не е достатъчно, за да отговори на търсенето, което прави вноса неизбежен. Тази ситуация само се влоши след затварянето на няколко завода за торове в държавите-членки на ЕС. Прилагането на Механизма за коригиране на въглеродните граници (CBAM) от ЕС също ще увеличи допълнително разходите както за местното производство, така и за доставчиците от трети държави, които навлизат на пазара на ЕС.
Според Копа-Коджека селското стопанство ще се изправи пред икономическите последици от това геополитическо решение.
“Тези мерки биха повишили цените на торовете с поне 40-45 евро на тон за следващия сезон. Това би поставило допълнителен финансов натиск върху земеделците, които вече се борят с изключително предизвикателен икономически климат. Последствията за селскостопанското производство, конкурентоспособността и доходите на фермерите могат да бъдат катастрофални”, категорични са от Копа-Коджека.
Зелената сделка: След амбициозния старт - омекотяване на изискванията към фермерите
Предложението на Комисията е недостатъчно в много отношения за земеделските общности в ЕС, независимо дали във връзка с много високите тарифи, които ще се прилагат от юли 2025 г., постепенния подход към санкциите или предложените временни спирания въз основа на цените от 2024 г., които вече бяха по-високи преди войната в Украйна.
От Копа-Коджека настояват решаването на този въпрос да бъде сред спешните точки в дневния ред на еврокомисаря по земеделие Кристоф Хансен, за да се избегне нова селскостопанска криза.
0 КОМЕНТАРА