Преодоляването на първоначалните предизвикателства при въвеждането на нулева обработка на земята си струва усилията, когато се оценят икономическите предимства и дългосрочната устойчивост на тази практика. За това свидетелства икономическото въздействие на No-till земеделието в САЩ. Колко точно успяват да спестяват американските фермери с него, научаваме от румънския сайт Revista Ferma.
Инвестиции в регенеративно земеделие. Има ли смисъл?
По данни на Министерството на земеделието на Съединените щати (USDA), публикуван през 2022 г., преминаването от конвенционална обработка към нулева спестява доста разходи за гориво. Грубо сметнато, при средна цена на дизела 4,75 долара за галон (към 3,8 литра) се спестяват над 42,5 долара на хектар.
В допълнение към спестяването на гориво, американските фермери се възползват и от намаляване на разходите за труд и поддръжка на оборудването.
Проучване сочи, че нулевата обработка на почвата може да спести до 180 долара/ха разходи за труд и оборудване, като същевременно намалява емисиите на парникови газове с 69%. Освен това възприемането на практики за опазване на почвата може да доведе до допълнителни спестявания. Друго проучване изчислява, че преминаването към no-till може да намали ерозията на почвата с 93%, което може да спести на фермерите около 198,65 долара/ха.
Системата за отглеждане без обработка може да намали и потреблението на дизелово гориво с 50 до 80%. Това са сериозни бюджетни спестявания.
Освен това, ако се използват покривни култури, no-till може да бъде ефективен метод за предотвратяване на развитието на плевели, което означава намаляване на разходите за прилагане на хербициди.
Американският опит показва още, че подобреното здраве на почвата и ефективността на използване на водата, в резултат на земеделска система без обработка, може да допринесе за увеличаване на добивите от култури.
В САЩ голямо предизвикателство за въвеждането на no-till технологията е, че изключителното сеитбообращение царевица-соя не е достатъчно. Въпреки че тази ротация се представя по-добре от монокултурата на царевица, американски изследователи са стигнали до заключението, че добавянето на трета култура, като зърнени или бобови растения, може значително да намали натиска от плевели, насекоми и болести. По този начин е доказано, че стабилното сеитбообращение може да намали запаса от плевелни семена в почвата с до 95%, след като са налични подходящи култури.
Вижте още:
Фермери тестват заедно техника и консервационно земеделие
След 20 години нулева обработка фермер извади плуга
Технологиите зад китайския план за две реколти на година

2 КОМЕНТАРА
02.05.2025
02.05.2025