Това лято в няколко района в Германия отново бе регистриран японският бръмбар (Popillia japonica). Това провокира притеснение у учените от Института за здраве на растенията към Института Julius Kühn (JKI). Оттам предупреждават, че вредителят е опасен за ливадите, пасищата и редица земеделски култури. Той напада листата, цветовете, плодовете и корените на растенията в селското и горското стопанство. Това налага силна превенция, съобщава Agrarheute. 

Кои болести застрашават лозята тази година?

С какво японският бръмбар е опасен за фермерите? 

Popillia japonica е инвазивен вредител, който идва от Азия. Той може да причини огромни щети на над 300 растения гостоприемници, сред които обработваеми култури като царевицата, картофите и аспержите. Той поразява още много дървесни видове (липа и габър) и овошки. Вреден е за доматите, боба, розите, шипките, лозята и меките плодове като ягоди, къпини, малини и боровинки

Защо японският бръмбар е сериозен проблем?

Според германските учени рискът японският бръмбар да се наложи в Германия е много голям. Когато той се разпространи, е трудно да се спре. Предпочита селскостопански пасища или тревисти площи на спортни съоръжения за снасяне на яйца. Птиците или дивите свине изравят земята, за да могат да стигнат до ларвите, а ларвите ядат тревни корени. 

В световен мащаб бръмбарът се среща в Япония, Китай, Русия, САЩ, Канада, Азорските острови и Индия. 

Как Германия спира разпространението на японския бръмбар?

Разпространението на японски бръмбар става по време на транспортирането му с камиони и в букети с цветя. Властите в засегнатите райони в Германия са предприели мерки за предотвратяване на пренасянето му. Те са обособили буферни зони. Ситуацията се следи изкъсо, като федералните провинции са отговорни за провеждането на проверки на място. Властите разчитат и на подкрепа от населението и особено от земеделските и горските стопани. В момента са поставени специалните капани за привличане на вредителя. 

Как може да се предотврати разпространението на японски бръмбар?

След като вредителят се установи, е много трудно да се отървете от него. Опитът от Италия показва, че насекомото се разпространява до 10 км годишно през първите няколко години от появата си. Всеки фермер може да помогне за ранното откриване Ако открие подозрителен бръмбар, той може да съобщи в съответните служби. В случай че го хване, трябва да го постави на сигурно място и да маркира датата и местоположението. 

Пътуващите, особено от Италия и Швейцария, трябва да проверяват внимателно багажа и превозните си средства. Не трябва да носите растения, рязани цветя, зеленчуци или плодове, алармират още от властите в Германия. 

Как се развива японският бръмбар върху земеделска земя?

Цикълът на развитие от яйце до бръмбар завършва за една година, ако климатът е благоприятен. Ако през пролетта температурата се повиши над 10 °C, ларвите мигрират към горните слоеве на почвата. След 4 до 6 седмици ларвите какавидират и се развиват в полово зрели бръмбари. Те се излюпват през май/юни. 

Основният полетен сезон е от средата на май до август. Тогава бръмбарите могат да се появят масово. Женските снасят от 40 до 60 яйца, за предпочитане във влажни пасища. След няколко седмици ларвите се излюпват. През късната есен се преместват в по-дълбоките слоеве на почвата, където презимуват. През пролетта те се връщат в горния почвен слой и започват да се хранят със земеделски и горски култури.

Как може да се пребори японският бръмбар? 

В селското и горското стопанство на САЩ и Италия, където вредителят се контролира от известно време, се използват няколко подхода - биологичен, химичен и механичен. Паразитните нематоди, като Heterorhabditis bacteriophora ,  действат срещу ларвите на японския бръмбар. Продуктите от нийм с активната съставка азадирахтин срещу бръмбари също са разрешени в плодовете и зеленчуците. Бръмбарът може да се контролира и механично посредством употребата на почвообработващи машини за достигане до корените, където са ларвите и какавидите. 


Вижте още:

De minimis: Пчелари искат минимум 30 лв. на пчелно семейство

Как да мотивираме производителите да отглеждат повече протеинови култури?

Експерти показват интегрираната растителна защита при овошките на практика