Отглеждане на блатно кокиче, хидропоника, биологична ябълкова градина – това са част от ученическите проекти, наградени в конкураса „Моето стопанство 2“, част от съвместната кампания на Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) и Министерство на образованието и науката (МОН) -„Супер фермер“. 

Вижте приоритетните приеми през 2021 г.

В конкурса са взели участие 14 ученици със специалности от направление „Растениевъдство и животновъдство“ от IX до XI клас на професионалните селскостопански гимназии в страната, съобщават от МЗХГ.

Авторите на отличените проектни предложения за стартиране на бизнес в областта на земеделието ще получат таблети и електронни книги.

Проектите, които впечатлиха петчленното жури са:

На първо място със 106 точки бе класиран проектът на Ангел Беев, който е ученик от XI клас в ПГССИ "Христо Ботев" в Свиленград. Чрез проектното  си предложение на тема“ Култивирано отглеждане на блатно кокиче в района на Свиленград“, той предвижда да отглежда култивираният вид блатно кокиче, от сорта „Снежинка”, в местността „Лозенски път”. Един от най-важните аргументи на Ангел Беев е да се запазят естествените производствени фактори и да се осигури стабилност и устойчиво използване на ценната популация от блатното кокиче.

Второто място бе отредено за Йордан Янакиев от Професионалната гимназия по аграрно стопанство в Добрич. Той участва с представянето на метод за отглеждане на растения без почва – хидропоника. В проекта си описва предимствата на тази технология, като възможност на малка площ да се произведе богата реколта от екологично чисти продукти с ниски разходи за ръчен труд. Идеята му е да приложи хидропониката в изграждане на два парника за отглеждане на разсад за зеленчуци и за декоративни растения. 

Третото място е за проектът „Биологично земеделие-създаване и отглеждане на ябълкова овощна градина“ с автор Иван Дженев от ПГСС в Нова Загора. Той предвижда да създаде екологична градина, в която да засади 840 дръвчета. 

Четвърто място зае Христина Катранджиева от ПГ по МСС "П.К.Яворов" в Гоце Делчев с проекта си „Вкусна академия“. Той  е за производство и предлагане на еко/натурални зеленчуци и еко обучение. Като начални клиенти за продуктите се предвижда да бъдат детски градини от подготвителните групи и деца от 1-ви и 2-ри клас. Зеленчуците ще се отглеждат по природощадящ начин, без химия.

"Тазгодишната инициатива на кампанията Супер фермер“, която има за цел да подкрепи младите хора, които на този етап правят своя избор на професионално развитие, е продължение на миналогодишното издание и се проведе само под формата на конкурс. Той стартира от 26 октомври и продължи до 26 ноември 2020 г.", припомнят от МЗХГ