През последните години в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и областните ѝ дирекции се отчита ръст на сигналите за безконтролно пуснати животни. В отговор на този проблем българското законодателство предвижда ясни мерки за действие.
Четете още: БАБХ с призив към животновъдите за съдействие при овладяване на шарката и чумата
Законовата уредба за защита на селскостопанското имущество е разписана в Закона за опазване на селскостопанското имущество (ЗОСИ). Той задължава кметовете на общините да организират опазването на земеделските територии. При установяване на животни, пуснати в нарушение, те се задържат от органите на полската охрана. Ако в срок от 14 дни животните не бъдат потърсени от собственика или не бъдат покрити разходите за гледането и нанесените щети, животните се продават. Средствата от продажбата се използват за покриване на разходите и евентуалните глоби.
Освен това, чл. 133 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД) позволява на общините да определят правила за животновъдната дейност. Общинските съвети издават наредби, които уреждат местата за отглеждане на животни и предотвратяват тяхното свободно движение. Кметовете и техните наместници следят за спазването на тези правила и предприемат мерки за безопасност.
Ветеринарните власти и областните ѝ дирекции нямат директни правомощия да изпълняват действията, предвидени в ЗОСИ и ЗВД. Решаването на проблема с безконтролно пуснатите животни изисква тясно сътрудничество между местната власт, БАБХ и други институции. Тази позиция е ясно заявена от изпълнителния директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински в писмо, изпратено на 7 ноември 2023 г. до кметове, областни управители и други отговорни институции. Посланието му остава актуално и днес.
Междувременно стана ясно, че предстои провеждането на заседания на Областните епизоотични комисии, където ще бъдат обсъдени ролите и отговорностите на различните институции в съответствие със законодателството. На тези срещи ще се разгледа и идеята за изграждане на специални съоръжения за улавяне на животни без собственик. Това би дало възможност за проверка на идентификацията на животните и установяване на техните собственици. Също така ще бъдат дискутирани мерки срещу собствениците на идентифицирани животни, нарушаващи правилата, както и стъпки за справяне с животни, чиято собственост не може да бъде установена.
4 КОМЕНТАРА
13.01.2025
10.01.2025
10.01.2025
10.01.2025