Ще получат ли овощари в Североизточна България de minimis за пропаднали площи вследствие на измръзванията от критично ниските температури през втората половина на февруари? Какво се прави в тази посока от страна на Министерството на земеделието (МЗХ)? Засегнатите фермери и браншови организации продължават да чакат отговор на тези въпроси.
Социална условност: Нарушение е дете на работник в земеделския масив
Справка от НИМХ сочи, че през периода 16-25 февруари максималните температури на въздуха са под 0 градуса. Най-засегната от т.нар. ледени дни е Източна България, като предимно в североизточната част студената вълна с температури от -10 градуса и по-ниски трае повече от 5 дни. В село Главница на 22 и 23 февруари минималната температура е под -20 градуса.
Критично ниските температури през този период в Североизточна България доведоха до масово измръзване на плодните пъпки при овощните видове.
В Русенско са подадени 116 заявления за 10 565,90 дка засегнати площи, а в Силистренско – 395 броя за общо 23 368,86 дка, сочи справка от Областните дирекции „Земеделие”.
Съюзът на Дунавските овощари поиска в писмо до министъра на земеделието Георги Тахов и изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие” Ива Иванова държавна помощ „de minimis” за пропадналите площи на земеделските производители в Североизточна България. Темата беше повдигната и в депутатско питане до агроминистъра.
В отговор на него от земеделското министерство обясняват, че към Областните дирекции „Земеделие” са изпратени указания, че за реална и точна преценка на щетите, огледите на място следва да се извършат след стартиране на вегетацията при овошките - тоест от началото на месец април.
При тези огледи за 100% щета се считат унищожени цветове, завръзи, плодове или листна маса. В случаите на частични повреди от измръзване е необходимо да се направи втори оглед, но не по-рано от 30 календарни дни след първия. Финално, ако се установи, че площите са само частично пропаднали, то те не попадат в обхвата на помощта.
„По отношение на щетите, възникнали върху трайните насаждения поради изключително ниските температури през периода 17-21 февруари 2025 г. в областите Русе и Силистра, съществува възможност земеделските стопани с пропаднали площи от горепосочените области да бъдат компенсирани по линия на помощта, при условие че е налице спазване на съответните процедури, касаещи установяване и остойностяване на констатираните щети”, гласи част от официалния отговор на агроминистъра към народния представител.
Удостоверяването на възникнало неблагоприятно климатично събитие става със заповед на министъра на земеделието и храните, която може да бъде издадена в рамките на календарната година. Размерът на държавната помощ за унищожени на 100% площи, указанията за прилагане и сроковете за изплащане на помощта пък се определят с решение на Управителния съвет на Държавен фонд „Земеделие”.
0 КОМЕНТАРА