Първите шафранови минзухари обичайно се появяват в началото на октомври, но през тази година цъфтежът започнал плахо през втората седмица на месеца. 

Земеделци: За първи път от 10 години сеем есенници при добра влага

 

„Засега нямам дребни луковици, което зависи от плодородната почва, събираме вече първите близалца и те са доста едри, но сезонът на прибиране закъснява“, коментира Фатме Рамадан за Агри.БГ, която е производител на шафран от Североизточна България. Тя отглежда на 32 дка минзухара, от който се добива най-скъпата подправка в света. 

„От няколко дни активно се бере шафран. Сушата ни влияе отрицателно и се налага да поливаме буквално преди цъфтежа, за да се стартират луковиците, като тази тенденция е от няколко години, като преди не сме поливали“, коментира и Антонио Бонев, председател на Сдружението на шафранопроизводителите в България. В организацията членуват 49 производители, като площите, върху които се отглеждат шафранов минзухар са около 100 дка. 

Предстои да се направят изследвания на климатично-географските особености в страната, за да се видят възможностите за отглеждане на ценната култура. 

От сдружението работят за разширяване на пазарните възможности за своите членове. На пазара има вече студен чай, както и други продукти, дори и сирене с шафран

Фатме не продава шафрана, който добива, но вече нейното производство е недостатъчно за бизнеса, който развива, тъй като е затворила кръга на производството и има серия от собствени козметични продукти с шафран. Затова вече се интересува и от възможността да закупи още суровина от други производители в България. 

Досега в козметичната ѝ колекция има сапуни, кремове и парфюми, които се правят на ишлеме в Турция. Със собствената си суровина, тя отива при съседите в района с най-развито шафранопроизводство – Сафранболу, където са разположени и фабриките, в които се преработва ценният продукт. Там и подготвят и готовите продукти, в които има само арганово масло, маслиново масло и шафран. 

През тази година за първи път по нейна поръчка са произвели шафраново масло от българската суровина. То се прави от най-добрите тичинки, готовата продукция е много скъпа, той като суровината е доста суха. От 18 кг шафран са получени едва 420 грама ценно масло, става ясно от думите на производителката. 

През следващата година Фатме предвижда да предлага готовата продукция и през електронен магазин, засега търговията е само на място във физически магазин. 

Между 10 и 30 лв./грам е цената на българския шафран, като производителите у нас го отглеждат на сравнително малки терени, често дори в дворовете си.