Какво е нужно да знаят фермерите преди началото на Кампания 2025 за директни плащания, разясни Аделина Стоянова – директор на Дирекция „Директни плащания” в Министерството на земеделието, по време на Форум „Фермата”, на който Агри.БГ е медиен партньор.

„Кампания 2025 ще стартира навреме. Затова ние предвиждаме да се прилага клаузата за налагане на намаление на плащанията при закъсняло подаване на заявление. По този начин се опитваме да ви стимулираме да подадете заявлението си за подпомагане в рамките на определения срок”, поясни Стоянова. 

Подаване на заявления за подпомагане:

·    Период за подаване и редактиране на заявления без санкция: 04 март - 15 май 2025 г.;
·    Крайна дата за подаване на заявления – 09 юни 2025 г. с намаление от 1% за всеки работен ден след 15 май, но не повече от 10% от сумата, на която кандидатът има право.

Спазване на предварителните условия в социалната сфера:

·    Важи за нарушения, извършени след 1 януари 2025 г., с влезли в сила Актове за установяване;
·    Не се предвиждат допълнителни проверки, извън определенията за съответната година от Главна инспекция по труда;
·    На санкция подлежат единствено неспазени изисквания, свързани с трудовата заетост и здравословните и безопасни условия на труд, които са обективирани в нарочна Методика;
·    Обект на проверки за предварителните условия в социалната сфера са всички кандидати по интервенциите от общото заявление за директни плащания, които са работодатели, а не самонаети лица.

Управление на риска

От Кампания 2025 се предвижда създаването на Взаимоспомагателен фонд за прилагане на инструменти за управление на риска в земеделието.
1,5% от размера на директните плащания на земеделските стопани ще се използват за приноса за управление на риска.

„Има две нови неща за Кампания 2025. Първото е, че стартираме прилагането на социалната условност. Тази тема вълнува много земеделски стопани в качеството им на работодатели. Идеята е да се гарантират безопасни условия на труд на работниците, които трябва да притежават валидни трудови договори. От 1 януари 2025 г. по регламент всички държави членки следва да прилагат социалната условност по отношение на директните плащания”, обясни Стоянова. 

Другата важна тема е управление на риска. Тя стои като интервенция в Стратегическия план и ще се прилага от 2025 г. 

„Ние от Министерство на земеделието работим по разработване на всички изисквания за управление на риска, включително взаимоспомагателен фонд и застраховките, като наредбата за застраховките вече е на обществено обсъждане. Тази година ще приложим възможността за намаление на плащанията с 1,5% от всички заявления по директни плащания с цел осигуряване на финансиране за фонда за управление на риска”, уточни експертът.