Недостигът на работна ръка е един от големите проблеми в родното селско стопанство, като все по-осезаемо и у нас се усеща липсата на квалифицирана работна ръка. 

Кампания 2025: До 123 евро/ха подпомагане за животновъди, обработващи ниви с фуражи

 

В резултат на това предизвикателство от 1 януари догодина България, както всички останали страни – членки трябва да приложи т.нар. социална условност. Това е приносът, който фермерите ще направят, за да се защити и гарантира работната среда на заетите в земеделието. 

„Въвеждането на предварителните условия в социалната сфера ще стане от 1 януари 2025 г. Те ще се прилагат с режим на намаляване на плащанията“, обяви Аделина Стоянова, шеф на дирекция „Директни плащания“ в аграрното министерство. Тя участва във форума „Фермата: Агроиновации и тенденции“, който се проведе в Стара Загора. Агри.БГ е медиен партньор на събитието. 

Какво означава социална условност за българските фермери?

„Всеки стопанин като работодател, наемайки работници в своите стопанства, трябва да спазва трудовото законодателство. Но не всички изисквания на трудовото законодателство и изискванията на Закона за здравословни и безопасни условия на труд са включени в предварителната условност“, уточни Стоянова. 

Изискванията, които задължително трябва да спазват фермерите, за да може да получат пълния размер на подпомагането са разделени в две групи. 

Първите са в областта на трудовата заетост. „Това са ангажиментите ви като работодатели когато наемате работници във вашите стопанства. Работникът трябва да има сключен трудов договор, да има проведен инструктаж по отношение на неговата дейност, да има длъжностна характеристика, в която да са описани неговите ангажименти, както и той да знае не само какви са неговите права, но и задължения по отношение на социалната условност“, обясни Стоянова на земеделските стопани, които участваха във форума. 

Тя уточни, че темата с възнагражденията в селското стопанство не е част от социалната условност. Затова размерът на трудовите възнаграждения на работниците и дали те са платени в срок, не попада в обхвата на този вид проверки и няма отношение към плащанията на фермерите. 

Втората група законодателни мерки, които стопаните трябва да спазват в качеството си на работодатели, са свързани с насърчаване и подобряване на безопасността на труд, както и с минималните изисквания за здраве на работниците при използване на работното оборудване. 

За да има яснота за стопаните, които са работодатели и ще бъдат проверявани, от Министерството на земеделието и храните са сформирали работна група в много широк формат. Тя разработва методиката за прилагане на социалната условност в България. В нея подробно ще са описани всички изисквания към фермерите, както и намаленията на плащанията при неизпълнение на тези изисквания.