Екосхемата за намаляване използването на пестициди (Еко-НИП) е един от начините, чрез които фермерите у нас ще бъдат стимулирани да намалят използването на химически вещества при отглеждането на реколтата. 

Екосхемата, по която се прилагат две практики в стопанството - при отглеждане на културите да не се прилагат продукти за растителна защита (ПРЗ), които са тотални хербициди, включително такива съдържащи глифозат и да не се прилагат ПРЗ от първа професионална категория за употреба и/или при отглеждане на културите да не се прилагат ПРЗ от първа професионална категория за употреба и да се използват феромонови уловки или разрешени за употреба биологични агенти или продукти за растителна защита на основата на микроорганизми (бактерии и/или гъби).

Много важно за стопаните е всички операции по прилагане на ПРЗ през 2025 г. да се отразяват своевременно и коректно в дневниците за проведените растителнозащитни мероприятия и торене, защото чрез тях ще се доказва при проверка на място какви са проведените операции в стопанството. Освен тях за доказателство за употреба служат и разходно-оправдателните документи за закупените ПРЗ. 

Професионалната категория на употреба на ПРЗ се проверява към последния ден на периода за подаване на заявленията, като тази дата за 2025 г. е 15 май. 

 

Списъкът на биологичните агенти, които могат да се прилагат на територията на Република България можете да намерите ТУК 

Закупените ПРЗ, феромонови уловки и биологични агенти се доказват като земеделските стопани представят утвърдени от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ декларация и опис по образец на разходооправдателни документи за тяхното закупуване – фактури и/или фискални касови бележки. 

Министърът: По две екосхеми са подадени най-много възражения

Документите трябва да бъдат издадени в периода от 1 юли 2024 г. до 30 септември 2025 г. В периода от 1 до 31 декември 2025 г. земеделските стопани представят документите чрез Системата за електронни услуги (СЕУ).