Негодуванието на градинарите, овощарите и лозарите във връзка с изискванията на Наредбата за превоз на стоки с висок фискален риск (Н-3), която влезе в сила от 1 януари за местните производители, става все по-сериозно. Браншът на лозарите заплашва с протести, ако не бъдат взети адекватни мерки, които да не пречат на прибирането на реколтата.  

Как се отразява на работата на лозарите т. нар. Н-3, коментира пред Агри.БГ Калин Иванов от Националното сдружение на българските лозари (НСБЛ).
“Ние сме за контрола! По начинът, по който Националната агенция по приходите (НАП) иска да го прави по Наредбата за превоз на стоки с висок фискален риск, не може да се случи при нас!”, категоричен бе производителят. 

Ние от 20 години по Закона за виното и спиртните напитки сме длъжни при превоз на грозде да издадем придружителен документ.

И вътре се описва абсолютно всичко - кой е изпращачът с идентификационен номер, кой е получателят, кой е транспортьорът, начален час на тръгване и дата, място на получаване, вид на МПС, марката, номерът, какво грозде, в какво се транспортира, килограмите. Сега това, което искат, е да пишем цена.

Как ще напиша аз цена, като гроздето се окачествява първо, второ или трето качество след като пристигне? Как ще напиша цена и после ще ме търсят за разликата?”, недоумява Калин Иванов. 

С вписването на цената в документа обаче абсурдите, пред които са изправени производителите на грозде, не свършват. 

“Освен този документ, който го правим, от НАП искат тази информация да се праща подписана с електронен подпис по интернет. Кой е този, който ще си държи на масива лаптопа и вместо да го напише с химикалка за 5 минути, ще си играе 1 час да го пуска, да чака НАП дали няма да дойдат, да уведоми НАП 48 часа по-рано, че ще товари? Аз сутринта решавам, че ще бера според времето и поръчките”, обяснява лозарят. 

Ако пък се установи разлика в получените от крайната точка количества, трябва да се уведоми НАП и да бъде направена проверка. 
Ако има разлика, получателят е длъжен да уведоми данъчните и те ще дойдат днес или утре. Бялото грозде е съсипано. Цената му е вече не 1,10 лв., а е 20 ст, защото данъчните не са дошли. Че как няма да има разлика?

Първо, аз меря с един кантар, винпромът мери с друг кантар. Само от това може да има разлика от 50 кг на 20-22 тона. Второ, мери се празно - пълно при мен, при получателя обратното. Камионът гориво не е ли изразходил до точката на получаване?

Трето, температурите са високи, изпарява се. Четвърто, кара се в касети или шарпани. С гроздовия сок изтича 2-3-5% от теглото. И всяка кола трябва да се чака. Винопроизводителят приема днес 30-50 камиона. Абсурдно е!”, обясни Калин Иванов. 

Според него от администрацията нямат представа за производствения процес на полето. 

“Чиновниците си мислят, че борят сивата икономика. Досега преди да влезе в сила Н-3 през октомври 2023 г. ние бяхме длъжни дори 10 кг грозде да е с придружителен документ. Сега казаха до 3,5 тона няма. Браво! Даде се възможност на сивата икономика да си правят каквото си искат! Господа, ами те точно така работят - с бусове до 3,5 тона! Оттук натам са им отвързани ръцете, а се унищожава читавият сектор!”, коментира Иванов. 


Той допълни, че всеки, който иска да изпише виртуално грозде, може да изпрати 30 буса по 3,5 тона и пак да избегне излизането на светло. 

От браншовата организация са предложили решение. В момента придружителният документ има всичко освен цената на гроздето заради окачествяването му при получаване. Ако обаче стопаните се регистрират в платформа с телефонен номер, могат да изпращат сниман този документ преди изпращането на камиона до местното данъчно подразделение. Така ако в края на веригата при проверка не се получат обявените количества, може да се тръгне по обратния път дали в действителност съществуват такива насаждения. 

Регистрацията може да се направи и през териториалните подразделения на Изпълнителната агенция по лозата и виното, за да гарантира, че всеки гроздопроизводител е реален и има такива декари и сортове”, казва Калин Иванов. 

Заради затрудненията в работата си лозарите са готови на протести в столицата, тъй като всеки от тях вече изкоренява от насажденията си.