Накратко:
•    Натискът върху пшеницата в Чикаго и Париж се засили в края на периода
•    Украйна отказва да се придържа към европейските регулации

Въпреки, че като цяло седмицата завърши с положителен знак за световните борси, в самият и край станахме свидетели на сериозни спадове, провокирани от възстановяването на котировките евро/долар и спада при цената на петрола до 74 долара за барел в Ню Йорк.

Както в Чикаго, така и в Париж натискът върху пшеницата беше най-силен в петък. Докато въпросът с черноморската конкуренция е стар, сега на дневен ред излизат и намалените експортни такси, обявени от аржентинското правителство, които създават сериозни тревоги за европейските износители на пшеница.

Царевицата следва тенденцията на пшеницата, но за момента остава значително по-стабилна, благодарение на напрегнатата международна ситуация.

В черноморския регион, от днес митото върху износа на пшеница от Русия ще бъде повишено до 4430,1 рубли (45,3 долара) за тон, по данни на тамошното Министерство на земеделието.

Митото върху износа на ечемик ще бъде общо 3407,8 рубли (34,85 долара) за тон, а това при царевицата - 4659,1 рубли (47,64 долара) за тон, съобщиха от местните власти.

Ставката на експортното мито за пшеницата е изчислена при индикативна цена от 240,9 долара за тон, за ечемика - при цена от 215,3 долара за тон, а за царевицата - 233 долара за тон.

Официалната информация предвижда митото върху износ на слънчогледово масло да бъде увеличено през февруари до 17 786,4 рубли (181,2 долара) за тон. Слънчогледовият шрот ще струва 3888,7 рубли (39,76 долара) за тон.

От другата страна на войната, Украйна получава силна финансова подкрепа, както от Европейския съюз, така и от Съединените американски щати. През май 2024 г. тогавашният земеделски министър Тарас Висоцки съобщи, че Съветът на ЕС е одобрил Плана в полза на Украйна, който предвижда финансиране на преработката на селскостопанска продукция в страната. 

По същото време беше обявено и, че в продължение на 5 години Американската агенция за международно развитие (USAID) ще инвестира приблизително 250 милиона долара в реконструкцията и разширяването на селскостопанския сектор на Украйна.

В замяна на финансирането, Украйна следва да започне да прилага стандартите и регулациите на ЕС, но това може да се окаже спорен въпрос.
„Европейските изисквания, ако бъдат напълно приложени, ще направят украинския бизнес неконкурентоспособен в света. Промените трябва да се въвеждат постепенно, с преходен период от поне 10 години“, каза Денис Марчук от Съвета по земеделие на Украйна, допълвайки, че ЕС трябва да се съгласи на субсидии за площ и на големи ферми, а не само за малки (до 50 хектара).