Накратко:
•    Украйна изнесе 43 млн. тона зърно през новия коридор
•    Румъния практически спря вноса на зърно от Украйна до 31 декември, сподели земеделският министър


Митото върху износа на пшеница от Русия ще бъде повишено до 1115,7 рубли (12,3 долара) от 4 септември 2024 г. спрямо досегашната ставка от 908,5 рубли (10,02 долара) за тон, според руското министерство на селското стопанство.

Налогът върху ечемика отново ще остане нулев, а този върху царевицата ще бъде повишен до 724,5 рубли (7,99 долара) от 701,4 рубли (7,73 долара) за тон.

Ставката на експортното мито за пшеницата е изчислена на база индикативната цена от 214,1 долара за тон, за ечемика - 178,7 долара за тон, за царевицата - 195,7 долара за тон.

В края на юни руското правителство коригира изчисленията на ставките на износните мита върху зърното - базовите експортни цени бяха увеличени с 1000 рубли (11,03 долара) за тон за пшеница, ечемик и царевица. Така основните експортни цени на пшеницата бяха увеличени от 17 000 рубли (187,53 долара) на 18 000 рубли (198,56 долара), за ечемика и царевицата - от 15 875 рубли (175,12 долара) на 16 875 рубли (186,15 долара).

Докато Русия коригира експортните си ставки другата черноморска страна - Украйна, за година успя да изнесе повече от 43 милиона тона зърнени култури през морския хуманитарен коридор. Това заяви Денис Марчук, заместник-председател на Украинския аграрен съвет по време на брифинг в Media Center Ukraine.

„Към края на август нашият хуманитарен коридор, или както го наричаме „коридорът за зърно“, отбеляза една година от началото на своята работа. Изнесени са над 43 млн. тона зърнени култури. Това е страхотен резултат. По принцип го направихме сами със сигурността, гарантирана от нашите военни и партньори, които ни помагат с разминирането на Черно море“, каза Денис Марчук.

По отношение на т.нар. „партньори“ Румъния успя да намери начин, по който да защити адекватно вътрешният си пазар от украински внос.

В интервю за румънската B1 TV министърът на земеделието Флорин Барбу обясни, че засега няма лиценз, издаден от Министерството на земеделието и развитието на селските райони (MADR), за внос на зърно от Украйна, тъй като не е имало такава необходимост.

„Със зърното от Украйна нещата са пределно ясни. Румъния практически спря вноса на зърно от Украйна до 31 декември. Това е механизъм, който разработихме и съгласувахме с украинската държава, така че когато ни свърши зърното или имаме нужда от определени продукти да бъдат преработени, единствените, които могат да внасят от Украйна са фермерите и преработвателите в Румъния.

Внос би могъл да има единствено на базата на лиценз - подава се определен файл а на ниво Министерство на земеделието разполагаме със специализиран софтуер, в който ние интегрираме всички запаси в Румъния и в случай, че някой или компания, която преработва масло поиска от Министерството на земеделието да внася слънчоглед от Украйна, ние първо идентифицираме наличните количества в съответния район, и ако имаме запас от слънчоглед при производителя, ние го изпращаме при него, лиценз за внос може да има само в случай на липса на количества в страната.

Пак повтарям, към момента няма издаден лиценз за внос на зърнени култури“, завърши министърът.