Накратко:
•    Египет договори покупката на 3 млн. тона черноморска пшеница
•    Въпреки покачването си, руската пшеница остава с 30 долара/тон под тази в ЕС 


Пшеницата Euronext се изкачи с близо 3% в сряда до тримесечен връх, подкрепена от новината за крупна сделка за внос от Египет. 

Декемврийската пшеница на базираната в Париж Euronext се установи до 233,75 евро (258,18 долара) за тон, след като по-рано през деня отчете пик от началото на юли при 235,00 евро.

Късото покритие от инвестиционни фондове допринесе за движението на цените, коментират ситуацията експерти. Финансовите инвеститори вече стесниха нетната си къса позиция в пшеницата на Euronext миналата седмица, показват данните. 

Египетският държавен купувач на зърно е договорил една от най-големите си директни сделки с пшеница, с периодични месечни доставки от ноември до април, съобщиха два източника пред Ройтерс.

Месечно ще се доставят близо 510 000 тона с черноморски произход, или общо около 3,12 милиона тона за периода, казва един от източниците. 

Търговци коментират, че отчетеният обем е подкрепил пазара, който вече спекулира за възможни руски експортни ограничения по-късно през сезона, тъй като страната е изправена пред условия на суша за сеитбената кампания.

Докато в западните части от Черноморския регион паднаха значителни валежи, голяма част от зимния пшеничен пояс на Русия остана сух - подхранвайки пазарните разговори, че Русия може да ограничи износа си по-късно този сезон.

Атака с руски дрон, която повреди зърнено съоръжение в Украйна близо до границата на река Дунав с Румъния, според украински официални лица, също подчертава военните рискове и ефекта им върху пазарите на зърно. Това се отрази моментално и върху фючърсите на пшеницата в Чикаго, които се повишиха допълнително в сряда, поставяйки нов тримесечен връх.

Както вече писахме, по-ниските цени на руската и украинската пшеница помогнаха за увеличаване на износа от тези страни през първата половина на кампанията.

Руската 12,5% протеинова пшеница с доставка през октомври се котираше в сряда на около 222-225 долара за тон FOB, спрямо 220-223 долара във вторник. Руската 11,5% пшеница се покачи до около 219-220 долара за тон FOB, малко над украинската, която достигна 217-218 долара за тон.

Въпреки покачването, Русия все още остава далеч под цените в ЕС, тъй като в Германия и Балтика те са с около 30 на тон FOB по-високи. „Високите руски експортни потоци продължават, с много пазарни дебати относно възможността за ограничителни руски експортни квоти в началото на новата година, прибавени към опасенията за сушата“, каза Йохан Либих, анализатор в германска компания.