В допълнение към основното плащане на площ производителите на памук в Гърция получават специално подпомагане от 730 евро/ха на година. Максималната обща площ с памук е фиксирана на 250 000 ха, а минималното количество за доказване на реализация е 3,5 тона/ха. Производителите са ситуирани основно в района на Тесалия и Северна Македония.

Четете още: Фермер изкарва близо 550 000 евро от продажба на месо и мляко всяка година

Заради наводненията през септември 2023 г. в Тесалия и претърпените загуби на производителите на памук в южната ни съседка са преведени 1400 евро/ха като авансово плащане от ELGA – задължителна национална застрахователна схема.

Освен това с решение на Министерски съвет от 06/11/2023 е определена компенсация в размер на 2017,40 евро/ха. 

Добивът на памук в Гърция е около 4 500 кг/ха, като цената варира през последните години между 0,40 и 0,98 евро/кг. По последни данни цените са около 0,60-0,65 евро/кг, научиха агрожурналисти по време на работно посещение в пострадалите райони, в което се включи и екипът на Агри.БГ.

На място се запознахме с единия от потърпевшите фермери. Йоргос Караникас е на 33 години, агроном по образование. Наследил е земята от дядо си по майчина линия. Той е активен фермер от 2017 г. Същата година закупува трактор втора употреба и допълнителен инвентар за 62 000 евро с 50% подкрепа от Програмата за развитие на селските райони.

На общо 35 ха той отглежда: 12 ха с памук, 5 ха с протеинови култури и 18 ха с твърда пшеница и ечемик.

Почти всичките му ниви са наводнени през септември миналата година. След отдръпването на водата в нивата все още е останал около 30-40 см слой тиня и отпадъци, които трябва да бъдат премахнати. Преди това Йоргос успява да прибере реколтата от зърнени и протеинови култури, но производството му на памук е напълно загубено.

До ден днешен повечето ниви все още не са подходящи за обработка и са обрасли с бурени. През 2024 г. само 5 ха изсъхват достатъчно, за да може да бъдат засети с фий. Фермерът ще може да се върне към предишния мащаб на производство едва през 2025 г.

Районът, в който той работи, е един от най-плодородните в Тесалия. За съжаление, при двете ураганни бури и последвалите наводнения целият район се оказва под вода. Разрушени са машини, сгради, дори фотоволтаични панели. Все пак той не губи надежда и продължава да се занимава с това, което умее най-добре – със земеделие.

 

Подкрепете независимата журналистика