Какво (не) знаят животновъдите за Стратегическия план за развитие на земеделието 2023-2027 г. – това е темата на семинара в рамките на Годишния форум на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА).
Четете още: Овцевъдите са за по-строг контрол заради случаите на шарка и чума
Събитието е планирано за 7 декември в комплекс Aquahouse Hotel & SPA, курорта Св. Св. Константин и Елена. То ще събере водещи експерти, официални лица и представители на животновъдния сектор, за да обсъдят актуални въпроси, свързани с развитието на бранша, предизвикателствата и възможностите за финансиране.
Семинарната част в събота ще стартира с откриване и приветствия от официалните гости. След това ще бъде представен кратък анализ на сектора на дребните преживни животни, последван от дискусии за новите възможности за финансово подпомагане на животновъдни стопанства чрез екосхеми за 2025 г. и принципите на биологичното земеделие, включително системите за контрол и възможностите за подкрепа на биологичните ферми.
В рамките на форума ще бъдат разгледани и актуалните схеми за държавни помощи в сектор „Животновъдство“, както и инвестиционните интервенции, включени в Стратегическия план. Специално внимание ще бъде отделено на въпросите, свързани с наемането на пасища и земя от Държавния поземлен фонд, които често представляват предизвикателство за стопаните.
Следобедната част на форума ще включва представяне на национални и европейски проекти, по които НОКА е водеща организация или партньор. Сред тях са оперативни групи в рамките на Европейското партньорство за иновации и проектът „Европейска мрежа от пилотни земеделски стопани, прилагащи и демонстриращи интелигентни решения от полза за климата за въглеродно неутрална Европа“ (Climate Farm Demo) по програмата „Хоризонт Европа“.
Финал на семинарната програма ще бъде дискусия по темата за възможностите за подбор и наемане на работници от трети страни, с оглед на нуждите на животновъдните ферми.
Събитието обещава да бъде платформа за обмен на идеи и полезна информация, която да подпомогне развитието на животновъдния сектор в България.
За повече информация и записване можете да се обадите на телефон 08882 303 544.
0 КОМЕНТАРА