Земеделският производител от плевенското село Брест Павел Стоименов, който отглежда царевица и пшеница по технология no-till вече 12 години, всеки сезон включва в сеитбооборота си микс от покривни култури след жътвата на пшеница. Ротацията на култури, която нотилърът прилага на всичките си полета, е пшеница - микс от покривни култури - царевица.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА: Дейл Стриклър в no-till стопанството на Ивайло Маринов и Преслав Иванов

При посещението на американския земеделец, агроном и специалист по покривни култури Дейл Стриклър в с. Брест, заедно с български земеделци от цялата страна, Павел Стоименов разаказа повече за покривните култури, които сее. Дейл Стриклър от своя страна сподели опит и някои тънкости при избора и засяването на видове покривни култури.

Миксът от покривни култури в стопанството на Стоименов е 9-компонентен - бакла, лупина, грах, фий, елда, просо, маслена ряпа, бял синап + овес. Сеитбената норма е 7 кг/дка.

“Цената е 7-8 лв./дка, но смятайте, че това, което отива в почвата е чист протеин, дори да не поникнат всички семена”, подчерта земеделецът.


Дейл Стриклър попита българския фермер кои от тези покривни култури носят най-големи ползи за почвата му.

“Баклата за мен е номер 1, фият е страхотен, но в същото време е опасен, защото дърпа много влага. Той не измръзва и ако не се контролира през пролетта,  ще вземе цялата влага. Лупината е отличен пробивач. Кореновата система може да се види до 2 метра дълбочина. Елдата цъфти и прецъфтява бързо и дори успява да пусне семена на места. От нея се добива много фосфор. Маслената ряпа също доставя много фосфор. От тези култури сме най-доволни”, посочи Павел Стоименов. 
 



Овесът в стопанството е водеща покривна култура, а интересна подробност е, че се засява отделно от останалите култури. Защо се прави?

“Сея го отделно, защото на 10 см дълбочина той прави най-хубавата почва, разрохква я и там сея царевицата. Затова там ми трябва много хубава почва”, обясни нотилърът. 


Дейл Стриклър сподели подобна практика, която прилагат земеделци в САЩ. Като използват различни изсяващи ботуши на сеялките си, сеят бакла и ряпа като покривни култури на всеки 70/75 см. Точно там, където се падат тези 70/75 см, след това се засява царевица или слънчоглед.

"По този начин дълбокият корен на ряпата ще позволи на корена на основната култура много лесно и бързо да пробие в дълбочина, а баклата (заради черния си цвят след като се превърне в мулч) затопля почвата точно там, където е царевицата. Това позволява по-ранна сеитба. Между тези редове се засяват различни култури - като бобови (грах, фий) и овес", обясни Дейл Стриклър.