Предстои ключов диалог за бъдещето на земеделието на ЕС. Това съобщи пред Дарик радио изпълнителният директор на Българската аграрна камара Светлана Боянова.
Тя коментира и финалния доклад на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен по Стратегически диалог за бъдещето на аграрния сектор на европейската общност.
Паралелно със събитията в Брюксел в Будапеща се проведе и конференция за новите политики на Съюза по отношение на земеделския сектор. На разговорите присъства и Българската аграрна камара.
Какви са посланията към земеделските производители и към българските политици?
„И двете събития – и речта на г-жа Урсула фон дер Лайен и срещата на Унгарската аграрна камара в Будапеща, искаха да покажат, че ЕС иска да направи земеделието стратегически сектор за следващите години. Но както се казва – дяволът е в детайлите. Документът, който беше предстaвен от г-жа фон дер Лайен през миналата седмица беше достa обемен, над 100 страници. Дори ние самите не успяхме да се запознаем в детайли с него, тепърва предстои това. Имаше все пак едно Резюме, което придружава този документ. За нашите земеделски производители е много важно да разберат, че тепърва започват и предстоят всякаква срещи и преговори на всякакви нива, в които да се кове това, което ще бъде важнo за тях. Затова е изключително важно да бъдат активни”, подчерта Боянова.
Тя отбеляза и теми, които са повдигнали сериозни въпроси по отношение на прилагането на бъдещите политики в аграрния сектор.
„Има неща от Резюмето на документа, който беше представен, които все още са в начален етап на обсъждане и има доста неясноти около някои идеи. В текста е записано, че трябва социално-икономическата подкрепа да се дава на тези, които най-много се нуждаят. И тук веднага излиза въпросът – кои са тези, които най-много се нуждаят? Кои са малките производители? Кои ще бъдат подкрепени? Защото проблемите в Чехия са едни, в Нидерландия са други, съвсем различни са в България? Разбира ли колко неща тепърва трябва да бъдат обсъдени. Също така няма достатъчно яснота за бюджета за подкрепа за земеделския сектор.
Всички тези въпроси трябва да бъдат разгледани в детайли, защото те касаят пряко земеделските производители както у нас, така и в цяла Европа”, подчерта още Светлана Боянова.
Тя обясни и някои положителни посоки за промяна на аграрната политика на Съюза.
„Има някои неща, които ние приветстваме – да бъдат въвлечени в преговорния процес земеделските производители, чрез техните браншови организации. Има и идея да се създаде Европейско–хранителен борд, в който да се включат организациите по цялата хранителна верига”, отбеляза още Боянова.
Предстои да видим кое от всички казано на тези ключови срещи ще се реализира на практика и как.
3 КОМЕНТАРА
27.09.2024
09.09.2024
09.09.2024