Промените в климата и административната тежест върху земеделските производители бяха сред водещите теми, които бяха обсъдени на най-високо европейско ниво. В Брюксел беше представен докладът от Стратегическия диалог за бъдещето на земеделието в Европейския съюз.
В пресконференцията участваха председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, водещи експерти, включително Петер Щрошнайдер, който председателства диалога, както и представители на различни сектори на земеделието.
Основният фокус на доклада е върху нуждата от спешни мерки за справяне с предизвикателствата, пред които е изправен агро-хранителният сектор в Европа.
Секторът, който е ключов за здравето и икономиката на континента, е изправен пред сериозни предизвикателства, включително засилващата се глобална конкуренция и драматичните последици от климатичните промени, отбеляза Урсула фон дер Лайен.
„Както знаем, Европа е най-бързо затоплящият се континент. Познаваме и преживяваме всички екстремни метеорологични явления, които стават все по-чести, независимо дали става дума за горещи вълни и суши или наводнения, градушки, проливни дъждове. Но също така наблюдаваме нарастващо количество изтощени и замърсени почви. И тези почви са по-малко плодородни и по-малко устойчиви на наводнения и са с намалена способност да задържат както вода, така и въглерод. Знаем, че в някои части на Европа наличието на вода вече е сериозен проблем. Фермерската общност е сред първите жертви на тези кризи. Но в същото време секторът разполага с много решения за смекчаване или понякога дори обръщане на ефектите. И ние не започваме от нулата.
Както знаете, постигнахме важен напредък към повече устойчивост. Това е направено от всички сектори и участници в секторите, но всички знаем, че трябва да се предприемат по-амбициозни стъпки”, заяви фон дер Лайен.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази задоволство от постигнатите резултати и подчерта, че въпреки постигнатия напредък към по-устойчиво земеделие, са необходими по-амбициозни действия. Един от ключовите аспекти на доклада е важността на постигането на консенсус сред различните заинтересовани страни в сектора, което вече е било постигнато в процеса на работа на диалога.
В предстоящите 100 дни от следващия мандат на Европейската комисия ще бъде представена нова визия за бъдещето на земеделието и храните в Европа. Основни цели включват осигуряването на справедливи доходи за земеделците, подкрепа за устойчиво земеделие и намаляване на бюрокрацията, особено за малките и семейните ферми.
Професор Щрошнайдер и неговият екип представиха конкретни препоръки, които ще помогнат за изграждането на по-устойчива и конкурентоспособна агро-хранителна система в Европа. Един от най-важните изводи от работата им е необходимостта от запазване на духа на сътрудничество и консенсус при бъдещите промени в сектора.
4 КОМЕНТАРА
04.09.2024
04.09.2024
04.09.2024
04.09.2024