Пчеларският сектор в България е изправен пред тежка криза, породена от изключително високата зимна смъртност на пчелните семейства в цялата страна, както и от дълбоки икономически проблеми, застрашаващи неговата устойчивост. Това се казва в депутатски въпрос към министъра на земеделието, в който се пита каква финансова помощ може да се предостави за частично компенсиране на загубите. 

Четете още: Ще има de minimis за пчеларите, но без ясни ставки

 

В отговора на министър Георги Тахов се посочват помощите, които сектор Пчеларство е получил през последните няколко години. 

По линия на подпомагането чрез държавни помощи за периода 2022 - 2024 г. секторът е получил чрез национални средства финансова подкрепа по следните помощи:

•    „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна". Помощта се предостави за осигуряване на ликвидност на земеделските стопани и непрекъснатост на икономическата им дейност. На земеделските стопани, представители на сектор „Пчеларство", са предоставени средства в размер на 44 882 224 лв.

•    „Помощ за подкрепа за осигуряване на ликвидност на земеделските стопани, преодоляване на последствията от негативното икономическо въздействие от COVID-19". Помощта се предостави за осигуряване на достатъчна ликвидност за земеделските стопани от първичното селскостопанско производство, отглеждащи пчелни семейства, за противодействие на негативното влияние на последиците от пандемията и за осигуряване на непрекъснатостта на икономическата дейност. Стопаните  от сектор  „Пчеларство" получиха 7 996 095 лв.

Отделно на земеделските стопани пчелари е предоставено подпомагане и по линия на съществуващите държавни помощи в размер на 4 928 249 лв., разпределени по следните направления:

> „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерките по Държавната профилактична програма и Програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните". C помощта се цели подпомагане на земеделски стопани, отглеждащи селскостопански животни първичното селскостопанско производство, чрез покриване на разходите за дейности със задължителен характер, свързани с гарантиране здравето на животните и недопускане на заразни болести и зоонози. На пчеларите е предоставен финансов ресурс в размер на 4 416 651 лв.

> „Помощ за създаване и поддържане на родословна книга и за определяне продуктивността и генетичните качества на животните" -511 597 лв.

> Помощи от типа de minimis. Минималните помощи принципно се предоставят при остра необходимост за покриване на разходи от различно естество при създали се извънредни, сложни или тежки обстоятелства, като основната им цел е в конкретен момент да може да се реагира бързо и своевременно.Представителите на сектор „Пчеларство"получиха 4 500 474 лв., за покриване на част от разходите за изхранване на пчелите, за покриване разходите по задължителни мерки за контрол за съответствие във връзка с участие в схема за качество ЗНП (защитеното наименование за произход) Странджански манов мед"/"Манов мед от Странджа", за компенсиране на пострадали от възникнали пожари земеделски стопани пчелари, загубили пчелни кошери и пчелни семейства.

Подкрепата на сектора с европейски и национални средства от 2023 г. се осъществява чрез 9 интервенции, заложени в Стратегическия план с общ бюджет в размер на 10 091 365 лв. Преди това, от 2008 г. до 2022 г. се прилагаше самостоятелна тригодишна Национална програма по пчеларство (НПП).

Чрез интервенциите се финансират част от разходите (до 80%) за двукратно третиране на пчелните семейства (пролет и есен) срещу вароатоза и в случай на констатирано заболяване за лечение и на нозематоза. Допустими за финансиране са 21 ветеринарни лекарствени продукта, разрешени за употреба съгласно националното и/или европейското законодателство, с определен бюджет от 2 млн. лв. годишно. По тази интервенция за 2023 г. и 2024 г. изплатената финансова помощ е в размер на 853 039 лв. общо за двете години.

Финансова подкрепа в размер на до 90% от одобрените разходи се предоставя и за лабораторни анализи на хранителните запаси, восък, пчели или прашец за остатъци от пестициди, които дават ценна информация на пчеларите за качеството на храната, която оставят в кошера за презимуване на пчелното семейство или „натоварването" на пчелите с остатъци от пестициди. През 2023 и 2024 г. по този показател са изследвани общо едва 12 проби.

По интервенциите се предоставя финансиране и за основни разходи, които пчеларите правят ежегодно или през определен период от време, като:

-    подмяна на кошери или увеличаване на пчелните семейства - за закупуване на нови празни кошери при интензитет до 70% от одобрените разходи;

-    за инвентар необходим при първичния добив на пчелен мед и пчелни продукти, които улесняват работата на пчеларя и минимизират ръчния труд - при интензитет до 70% от одобрените разходи;

-    техника и оборудване за подвижно пчеларство (2023 г.-2025 г. без горен праг за финансова подкрепа), както и за практикуване подвижно пчеларство, като помощта е по 12,50 лв. за придвижен пчелен кошер;

-    за физико-химични анализи на пчелни продукти,
-    за пчелни майки и изкуствени рояци.

Три от интервенциите са публични и по тях се предоставя финансиране за обучение и консултантски услуги, изпълнение на научни проекти по важни за сектора теми, популяризиране, маркетинг и други дейности, допринасящи за популяризирането на пчелните продукти и повишаване интереса на потребителите към тях.

За първите две години от прилагане на Стратегическия план. по нито една от тях не бяха подадени проекти от страна на допустими кандидати, в това число неправителствени организации, в които членуват земеделски стопани, отглеждащи пчелни семейства, групи и организации на производители на мед и пчелни продукти, признати от министъра на земеделието и храните, се казва още в министерския отговор. 

За финансовите 2023 г. и 2024 г. по секторните интервенции е изплатена финансова помощ с общ размер на над 9,7 млн. лв.

Помощ се предоставя за реализация и на биологичен пчелен мед по Схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко", които се прилагат с финансовата подкрепа на Европейския фонд за гарантиране на земеделието, както и от държавния бюджет. 

Освен секторните интервенции, в Стратегическия план са заложени и други интервенции за сектора на пчеларството, финансирани по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони. Това са „Биологично пчеларство" и „Насърчаване на естественото опрашване". Средствата, изплатени по тези две интервенции за двете години от прилагането им 2023 и 2024 г., възлизат на над 18,7 млн. лв.
 

Подкрепете независимата журналистика