Климатичните промени провокират производителите да търсят алтернативи на фуражите. Соргото е една от тях. Как обаче ще повлияе то на качеството на твърдите сирена, ако се използва за фураж на млечни крави - този въпрос си зададоха учени от Швейцария, съобщава AgroXXI.

Покривни култури - защо да сеем миксове

През последните години много региони, които произвеждат мляко за производство на сирена, се сблъскват със сухо време. Ако те искат 70% от фуража да идва от тяхната ферма, трябва да намерят работещо решение. Обръщайки се към културите, които задържат вода, те стигат до соргото. Кравите го пасат, а това означава, че може да се използва като алтернативна съставка във фуража. 

В рамките на съвместен проект швейцарски учени от Agroscope/Grangeneuve изследваха качеството на твърдите сирена, произведени от мляко на крави, хранени ту със сорго, ту със трева. В рамките на три дни кравите, пасящи сорго, били отделени от кравите, пасящи трева. Млякото и от двете групи било използвано впоследствие за производството на сирена. След узряването им шест от получените сирена били дегустирани. 

В хода на дегустацията швейцарските учени провели няколко анализа. Резултатите от единия показали малко по-високо ниво на тиоцианат в кръвта на млечните крави, но без странични ефекти за млякото. Друг анализ установил, че соргото не се е отразило негативно на съдържанието на протеини в млякото. Трети анализ - на узрелите сирена, отчел, че използваният фураж е повлиял на нивото на определени аминокиселини, но не и на качеството им. 

Всичко това доказва, че добавянето на сорго в хранителния режим на кравите не води до значителни промени от гледна точка на производството на твърди сирена. Според учените самият процес на производство не зависи от типа мляко. Така соргото може да бъде използвано като равностойна алтернатива по време на суша на обичайните фуражи. 



Вижте още:

В тази ферма кравите се хранят с бирена мая

Радост в краварника: Семейство посрещна телета тризнаци

Момчиловци: Млечната връзка на България с Китай