Как Украйна продължава да произвежда и дори да увеличава производството си на фона на продължаващата война? Какво е да си преработвател там и как се работи във военен режим? Какви са прогнозите за бъдещето и пазарите.

По тези и още теми Агри.БГ разговаря с Шамил Хакиров - преработвател и директор по развитието на аграрната търговия и маслодобивния бизнес в Delta Wilmar, Украйна, по време на BLACK SEA OIL TRADE 2024 - събитие, което се проведе в Букурещ на 15 октомври, организирано от UkrAgroConsult.

Здравейте, бихте ли се представили за нашата аудитория?

- Здравейте, казвам се Шамил Хакиров. Аз съм преработвател и директор по развитието на аграрната търговия и маслодобивния бизнес в Delta Wilmar, Украйна. Ние разполагаме със съоръжения в Юджини и сме един от най-големите преработватели на маслодайни семена в Украйна, като основно управляваме тези съоръжения.

Радвам се, че се срещаме тук, в Букурещ. Вие участвате в BLACK SEA OIL TRADE конференцията, и в частност в страхотен панел с представители от различни държави за пазара. Какви са стратегиите на производителите в настоящия момент и как се справяте с трудностите тази година?

- Да, благодаря. Конференцията е много полезна и панелът беше изключително интересен. Хареса ми участието и обсъждането на ситуацията на пазара и началото на сезона в Украйна по отношение на преработката на маслодайни семена. Представих ситуацията в Украйна и дискутирахме предстоящите събития. Виждаме, че този сезон е благоприятен за фермерите по отношение на цените, но не и по отношение на добивите и производството. Очакваме по-ниско производство на слънчогледово семе – около 12,2 милиона тона. В момента наблюдаваме интензивна конкуренция за слънчогледовото семе, а цените се покачват ежедневно. За съжаление, някои заводи вече работят с отрицателен марж.

От самото начало на прибирането на реколтата цените на слънчогледовото семе се покачват почти всеки ден. Фермерите изчакват, докато заводите в Украйна се опитват да поддържат устойчивост. Цените се увеличиха с 45 долара спрямо септември, а през октомври също растат. Много е трудно за заводите да покрият капацитета си, и определено не всички ще успеят. Прогнозата ми е, че този сезон ще бъде изключително предизвикателен, и не виждам промяна в близко бъдеще.

Както знаете, войната в Украйна създава много трудности не само за вашата страна, но и за държави като България и Румъния по отношение на износа. Как смятате, че пазарът трябва да реагира на тази ситуация?

- Основно смятам, че ситуацията вече е отразена на пазара. Тази война не започна вчера – вече е трета година. Накратко всичко се търгува. В първоначалните етапи имаше голям дисбаланс, но сега усещането е, че сезонът е подобен на този преди войната. Има конкуренция между заводите, зърненият коридор функционира сравнително добре, и логистиката е установена. Цените са стабилни и не очаквам големи промени. Не смятам, че руската армия може да предизвика сериозни изненади на пазара.

Опитват се да затруднят зърнения коридор, като нападат цивилни кораби с ракети, но едва ли ще има значителни промени. Нашите заводи са се адаптирали да работят при постоянна заплаха от атаки, недостиг на работна ръка и свит вътрешен пазар. Продължаваме работата и планираме да продължим до край.

Точно “адаптация” е правилната дума и според мен. Как човек успява да се събере и адаптира в условията на война?

- Хората свикват да живеят във всякакви условия. Виждали сме деца да играят на площадките в източната част на Украйна, въпреки постоянните обстрели. В малки градове като Покровск и Торецк все още има живот и деца. Хората се адаптират към всичко, и войната за съжаление стана част от ежедневието ни. Работим и планираме живота си въпреки обстоятелствата.

В България фермерите също се опитват да се адаптират – не във военни условия, разбира се. Но фермерите тук са засегнати от сушата и климатичните промени. Много от тях търсят нови култури и се стремят да разнообразят производството си. Как стоят нещата в Украйна?

- Същата ситуация е и в Украйна. Климатичните промени се усещат много сериозно. Производството на слънчоглед се измества от източната и южната към северната и западната част на Украйна. В райони като Киевска област и Житомирска област, където преди 10-15 години слънчоглед не се отглеждаше, сега е честа култура. На юг, обаче, наблюдаваме намаление в добивите заради продължителните суши и промените в климата.

Виждаме увеличение на производството на соя и пшеница в южните части. Фермерите се опитват да заменят неподходящите култури с по-устойчиви, като в Одеса вече се отглеждат култури, които преди се срещаха само в Крим и Херсон. Това променя и индустрията. Заводите в източната и южната част на Украйна, където войната пречи на работата, вече имаха затруднения заради климатичните условия, а и качеството на слънчогледа беше засегнато.

Какво според вас ще донесат следващите няколко години -  две, три?

- Всичко ще бъде наред. В Украйна сме преживели много трудни ситуации, така че съм уверен, че индустрията ще оцелее и ще продължи да се развива. Фермерите имат добри приходи от зърно и рапица, което ни дава оптимизъм. Ако те продължат работа, ние също ще продължим. Войната ще приключи, а Украйна ще победи. Ние нямаме съмнение в това и сме оптимисти за бъдещето.

Знаете ли, в България имаме една такава приказка за фермерите – те са най-оптимистичните хора на света, защото всяка година е трудна, но те винаги се надяват, че следващата ще бъде по-добра.

- Със сигурност ще бъде по-добре.
 

Гледайте цялото интервю във видеото.