Темата за създаването на държавно предприятие, под чието ръководство да се отворят верига държавни магазини в пощенските станции в страната и за което в държавния бюджет за 2025 година бяха заложени 10 млн. лв., все още тъне в мъгла. 

Това е така, защото втора поредна седмица по една или друга причина в Народното събрание не могат да бъдат изслушани министърът на финансите Теменужка Петкова и министърът на земеделието и храните Георги Тахов

Идеята на това изслушване е те да разкажат как точно държавата си представя да се случи “цялата магия”.

Нека припомним, че целта е в пощите да се предлагат хранителни и други продукти от първа необходимост от български производители с търговска надценка до 10 процента.

Новото държавно предприятие ще бъде под шапката на Министерство на земеделието и храните, а в срок до един месец, който изтича в края на април, правителството трябва да предприеме действия за учредяването му. 

И нещата остават засега дотук, защото все още няма никакви разяснения как възнамерява държавата да реализира тази идея.  

В контекста на това, че Агри.БГ е сайт, в който се пише основно за българското производство на храна, попитахме своите читатели Да има ли държавни магазини за български стоки на ниски цени? 

Сумарно негативното отношение към идеята преобладава. Личи, че липсата на информация води и до известно колебание в преценката на хората. 

Според 27% от над 1000 отговорили на анкетата, идеята е положителна и така държавата ще стимулира българското производство

За 20 на сто това не е добра идея и те предвиждат - не без основание, че това може да доведе до злоупотреби.

18 процента от отговорилите, пък са на мнение, че българските пощи не са пригодени за такива еквилибристики в търговията, а 17% смятат, че това е идея от соца и сега пазарът диктува правилата

12% отчитат, че по този начин държавата ще подкрепи уязвимите социални групи.

Дали в пощите или на друго място, създаването на държавни магазини с български продукти буди въпроси.

Освен тези, които се повдигнаха в медиите в дните след приемането на Бюджет 2025 - как законово и административно може да се съчетае бакалия с поща, защото това неминуемо ще доведе до ремонт на редица закони - от този за публичните предприятия, през Закона за храните и т.н., има и чисто логистични и дори морални въпроси. 

Като начало - Във всички пощи ли ще се отварят магазини или само на избрани места? Как ще става подбора, ако да? 

Според последния доклад на пощите - за 2023-а г., пощенските станции у нас са 2971. От тях 631 са градски, а останалите 2340 - в селата. От селските станции 267 са в села с население под 150 души. 

Това е важно, за да се прецени и отговорът на следващия въпрос: Има ли достатъчно българско производство, което да попълни рафтовете в пощата/бакалия? 

Ако продуктът е създаден в България, но е с вносни суровини, български ли е?

Кои български продукти ще влязат в тези магазини (ако се намери начин административните еквилибристики да се осъществят)? 

Да не се окаже така, че само “наши” и “ваши” имат достъп до магазина в пощата. Не е невъзможно, можем да си го представим, знаем в коя държава живеем. 

Може би точно от такива злоупотреби се притесняват онези 20 на сто от участниците в анкетата на Агри.БГ. 

И друго - понеже е записано “и други стоки от първа необходимост”, кои ще са те, произвеждат ли се у нас и ако има продукти от първа необходимост, които не се произвеждат в България, какво правим? 

Има пощенски станции, които се намират в кметствата на населени места. Не всички са на първия етаж. Как ще се качват продуктите до гишетата, на които хората досега основно си взимаха пенсии?

Пощаджията как ще си разпределя времето между отмерването на кило сирене, броенето на левчетата от пенсията на някой дядо и сдаването на пратката от далечна дестинация на заселилите се в района млади хора, които са избягали на село да работят от верандите на стари къщи?

Или ще си има и пощаджия, и бакалин? 

Почти във всяко село има магазинче - заредено с основни хранителни продукти, метли, легени и напитки. Какво ще стане с тях? Ще ги затрием? Няма ли да създадем нови "уязвими социални групи" като съсипем малкия бизнес на собствениците им? 

Хубаво е да се насърчава надеждата на българските производители за място, в което техните продукти ще имат достъп до потребителите, защото ни е известно, че във веригите е трудно да стигнат, но от друга страна - въпросите са много и всички чакаме държавата да каже как ще стане това.