Накратко:
• Ново понижение за селскостопанските продукти
• Индексът при цените на торовете се повиши с близо 6%
Седмицата започна бурно на макроикономическия фронт със силна възходяща реакция от страна на долара след обявяването на избирането на Доналд Тръмп за президент на Съединените щати.
Резултатът е увеличаване на натиска върху суровините, като се започне със суровия петрол и енергийния пазар. В същото време еврото пада, защото еврозоната ще бъде засегната, подобно на Китай, от бъдещите увеличения на американските мита.
Така котировките евро/долар достигнаха 1.0640, което е най-ниското ниво от 7 месеца насам.
На този фон, експертите от Световната банка начертаха перспективите пред пазара на суровини. Очаква се цените на суровините да намалеят с 5% през 2025 г. и с 2% през 2026 г., след спад от 3% тази година. В резултат на това се предвижда съвкупният индекс на цените на суровините на Световната банка да достигне най-ниското си ниво от 2020 г.
Индексът на цените на енергията се очаква да спадне с 6% през 2024 г., с допълнителни спадове от 6% през 2025 г. и 2% през 2026 г. Очаква се цените на металите да се понижат леко през 2025-26 г., след като се повишиха с 6% тази година, отразявайки умерения очакван растеж на индустриалната активност в големите икономики, особено Китай.
Цените на селскостопанските продукти, след леко повишение през 2024 г., се очаква да намалеят с 4% през 2025 г. поради подобрените условия на предлагане, твърдят от банката.
Цените на суровините паднаха с близо 4% през третото тримесечие на 2024 г. (спрямо второто тримесечие), като спадът беше в повечето категории, с изключение на торовете и благородните метали. Цените на енергията паднаха с 3,8%, водени от близо 6% намаление при цените на петрола, докато цените на въглищата и природния газ отбелязаха леко повишение.
Цените на петрола остават нестабилни поради напрежението в Близкия изток, обилните доставки и по-слабото от очакваното търсене. Цените на селскостопанските стоки се понижиха през периода с над 3%, водени от по-ниските цени на храните, напитките и суровините.
Индексът на цените на торовете се повиши с близо 6%, главно поради по-ниския от очаквания износ на азотни торове. Цените на металите претърпяха спад от 7%, отразявайки забавената индустриална активност в големите икономики.
След смекчаване през 3-то тримесечие на 2023 г. цените на селскостопанските продукти се повишиха в началото на октомври, подтикнати от новини за неблагоприятни климатични условия в ключови страни износителки.
Цените на хранителните стоки се понижиха с 3% през 3-то тримесечие на 2024 г. (спрямо второто тримесечие), оставяйки ги с 8% под нивото си отпреди година. Рекордно високото производство на царевица, ориз, соя и пшеница през сезон 2023-24 г., заедно с благоприятните очаквания за реколтата за текущия сезон, оказаха натиск върху цените.
След очаквания спад от 9% през 2024 г. цените на храните се очаква да се понижат с допълнителни 4% през 2025 г., преди да се стабилизират през 2026 г.
За разлика от това, цените на напитките се очаква да бъдат средно с близо 60% по-високи през 2024 г., преди да паднат с 9% през следващата година и още 3% през 2026 г., когато производството на кафе и какао ще се възстанови. Цените на суровините, които бяха относително стабилни през последните няколко тримесечия, се очаква да се повишат през всяка от следващите две години, подкрепени от стабилното търсене.
0 КОМЕНТАРА