Тропическият климат в Добруджа се оказва сериозен лимитиращ фактор при отглеждането на основните полски култури. Първите добиви от слънчоглед в Добруджа са твърде отчайващи и са двойно по-ниски в сравнение с миналогодишните. Стопаните жънат в момента около 130 кг/дка. Сушата и липсата на валежи провокират търсенето на устойчива генетика. 

Как да се справят фермерите с климатичните предизвикателства и как да извлекат максимума от генетичния потенциал на семената – отговори на тези въпроси дадоха учени от Добруджанския земеделски институт. На полетата на научния център се събраха стопани от цялата страна, за да се включат в трета демонстрация на тема „Продуктивни възможности и устойчивост на биотични и абиотични фактори на конвенционални и устойчиви на хербициди хибриди слънчоглед“.

Маслодайната култура има ключова роля в производството на зърно у нас. В Добруджа обичайно се сеят около 800-900 000 дка, през тази пролет стопаните засяха 933 000 дка. В национален мащаб предстои да се прибере реколтата от 8 милиона 500 хиляди декара – с 1,5 % по-малко в сравнение с есента на 2023 г. 

По време на демонстрацията екипът на отдел „Селекция на слънчоглед“, ръководен от доц. Галин Георгиев, представи основни схеми за хибридизация, като включи гостите в импровизирана полска оценка на сега създавани хибриди.

Доц. Нина Ненова, автор на едни от най-успешните селекции през последните години, запозна всички участници с историята на хибридното производство на слънчоглед, а нейният екип нагледно демонстрира ръчно опрашване в реални условия. Интерес предизвика и колекцията от декоративни и диви видове, представена от доц. Даниела Вълкова, тъй като дивите слънчогледи се използват като източник на гени за устойчивост на болести.  

През това лято учените от Добруджански земеделски институт проведоха още две от  планираните демонстрационни обучения за земеделски стопани по проект “Добри земеделски практики при производството на зърнено житни и бобови култури и слънчоглед в рискова климатична среда“. Той се изпълнява в рамките на Програмата за развитие на селските райони. Трите демонстрации покриват особено важните култури за района на Добруджа фасул и слънчоглед, както и биологично отглеждане на пшеница, лимец, соя и фасул.

Първото демонстрационно обучение засегна употребата на пестициди и извършване на агрохимични анализи при биологично и конвенционално производство на полски култури.

Земеделските стопани се запознаха със сравнително отглеждане на фасул, пшеница и лимец по два начина - конвенционално и биологично. След полската демонстрация фермерите посетиха Лабораторния комплекс на института в Добрич, където видяха различни методи за анализ на почвата и земеделските култури. 

Втората демонстрация беше посветена на производството на зърнено-бобови култури в условията на биотичен и абиотичен стрес. Фитопатологът проф.Иван Киряков представи селекцията на фасул в института и основните болести по тази култура.

В края на септември учените от Института ще съберат отново земеделски стопани на следващо демонстрационно обучение, свързано с биохимични анализи на слънчоглед.