Със сигурност си спомняте от часовете по биология в училище за взаимоотношенията гостоприемник-паразит в природата. Те отдавна са източник на вдъхновение за филми на ужасите. Оказва се, че растенията не правят изключение. Те могат да бъдат “обладани” и превърнати в зомбита, съобщава независимият център за изследване и обучение в областта на науката за растенията и микробите John Innes Centre. 

И царевицата става нежелана култура заради сушата

Как точно растенията се превръщат в зомбита, увлекателно обяснява д-р Сам Мъгфорд. 

През 2018 г. видях публикация в социалните медии от местен учител, който забелязал нещо странно в градината си. Неговите растения от хмел се разлиствали там, където трябвало да се образуват шишарки. Като учен по растенията и ентомолог се заинтересувах. Освен това обичам да варя бира. Имах своите подозрения относно причината за този необичаен растеж, отбелязва ученият. 

В лаборатория в John Innes Centre екип от учени изучава взаимодействията между насекоми и растения, по-специално смучещи насекоми като листни въшки и подобни. Общото между тези насекоми е специализиран устен апарат, наречен стилети. Тези пробиващи, смучещи органи проникват в растението и извличат сок от неговите „вени“, като вампири. Това прави тези насекоми изключително добри носители на болести като вируси и бактериални растителни патогени.

Един от растителните бактериални патогени, които изследваме, се нарича фитоплазма, продължава увлекателния си разказ д-р Мъгфорд.

Те представляват вътреклетъчни бактерии, което ги прави трудни за изследване, тъй като се развиват само в растителни или животински клетки. Не можем да ги отгледаме в лабораторията в петриево блюдо, така че ги изследваме в растение или дори в насекомо, казва още той.

Фитоплазмите правят много странни неща с растенията. Те не просто ги заразяват и разболяват. Те поемат контрола върху развитието на растенията, като често модифицират цветята, за да създадат листни структури вместо венчелистчета. По същество бактериите превръщат растенията в зомбита, контролирайки тяхното развитие в своя полза. Можете да видите ефектите на фитоплазмата върху всички видове растения, включително нахут и маслодайна рапица. 

Всъщност фитоплазмите могат да бъдат сериозни вредители по маслодайната рапица в много региони на света, подчертава ученият. 

Идеята за зомбита в природата не е уникална за фитоплазмите, тъй като има много примери, при които заразяването на организми с паразити прилича на тази връзка зомби-домакин. Охлювите могат да бъдат заразени с червей метил, който причинява зелен и луковичен растеж на антените му, който пулсира и имитира движението на гъсеница, за да привлече птиците да се хранят с подобна на гъсеница храна. Тази промяна насърчава птиците да долетят и да изядат охлюва, като по този начин разпространяват инфекцията. И тук паразитът поема контрола над своя гостоприемник за своя собствена полза.

Друг пример при растенията е гъбичен патоген, който атакува растение, наречено Bochera от семейството на зелето. Почти обратното на фитоплазмите, той предизвиква растеж на листа, които приличат на цветя. Гъбата произвежда спори от подобни на цветя структури. Тези структури привличат опрашители, които вместо да събират цветен прашец, взимат на случаен принцип гъбични спори и ги разпространяват.



Вижте още:

Какво ще е времето през ноември?

Как стопанство с много машини се оказва само с две и с тотално различна технология?

10 млрд. евро - толкова загуби Румъния от своето селско стопанство през 2024 г.