По последни данни само 7,5% от фермите в Италия се управляват от хора под 35 години. Поради това държавата предлага различни форми на подкрепа и облекчения на провинциално и национално ниво. Какво точно представляват те и адекватни ли са, научаваме от историята на семейство Радикон. Неговите членове са потомствени лозари и производители на вино, съобщава словенският сайт Agrobiznis Finance.
Вижте окончателната ставка по базовото плащане за фермерите
Специфичното при семейство Радикон е, че то разполага с лозя в две съседни държави - в Словения и Италия. С други думи, имат възможността да произвеждат трансгранично вино.
Берем бели и червени сортове грозде в лозето на майка ми в Словения, а виното произвеждаме в Ославие, Италия. Планираме да създадем и винарска изба в Словения, казва Ивана Радикон.
Ивана работи във фермата за лозя с брат си Саша и майка си. Те имат лозя, обхващащи 25 хектара от италианската и словенската страна. Известни са като пионери в производството на оранжеви вина, които се произвеждат по традиционни методи, т.е. с продължителна накисване и отлежаване в дъбови бъчви.
От думите й разбираме още, че в Италия младите фермери, които управляват до десет хектара земеделска земя, имат доста добра държавна финансова подкрепа за стартиране на ферма. Нейният брат Саша успешно е кандидатствал за субсидия, когато е поел управлението на фермата.
Грантът ни позволи да закупим трактор за обработка на почвата. В Италия със субсидии винопроизводителите могат да закупят допълнително оборудване за винарските си изби и да осигурят модернизацията им. Субсидиите са в размер до 40% от допустимите разходи, а за млад фермер – до 60%. Това е доста голям дял и ние сме доволни от него, обяснява Ивана Радикон.
Младата фермерка се радва, че държавата признава значението на селското стопанство и допълва, че се отпускат и субсидии за подмладяване на лозя.
Как Италия иска да помогне на младите хора?
Подробности за усилията на държавата разкрива Ерик Мастен, секретар на Асоциацията на фермерите в Триест, която обединява около 600 фермери от Триест, Гориция и Чедадо.
Като част от европейските фондове за развитие на селското стопанство или Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), регион Фриули-Венеция Джулия публикува покана веднъж годишно за хора под 41 години, които влизат в този сектор за първи път. Подпомагането за развитие на ферми е в размер на 70 хил. евро.
В същото време младите фермери получават повече точки и по-висок процент на подкрепа в други покани по ПРСР, особено за различни инвестиции във фермата и за други допълващи дейности, като туристически ферми, обяснява Мастен.
Има и облекчения, които държавата въвежда и подновява всяка година и от които един млад фермер може да се възползва в първия период на стопанска дейност. Този пакет включва облекчения при вноски в пенсионния фонд (50% отстъпка за първите две години), по-ниски данъци и разходи и облекчения при банкови кредити.
Младите фермери също имат преференциални права при закупуване на земя в Италия. ISMEA управлява Националната банка за земеделска земя (Banca Nazionale delle Terre Agricole), която позволява на младите фермери да купуват земеделска земя с 30-годишни ипотеки и по-изгодни лихвени проценти.
В Италия фермерите нямат подкрепата на земеделски съветници, каквато се предоставя в Словения от Камарата на земеделието и горите и нейните звена, но им се предлага подкрепа, например при попълване на тръжни формуляри, от местни земеделски асоциации. Местните земеделски асоциации редовно организират безплатни курсове и обучения за млади хора, които искат или вече са избрали да работят в селското стопанство.
Вижте още:
Определен е размерът на плащането по интервенцията за малки стопани
ДФЗ изплати над 81,3 млн. лева по обвързаната подкрепа
Фермерите питат за СЕУ, ДФЗ отговаря - част 2

0 КОМЕНТАРА