420 проби за изследване на западно-нилска треска са взети от юни до сега, съобщи д-р Николова от отдел „Безопасност на храните“ в ОДБХ в Добрич. 35 от тях са положителни, като близо 80% от тези проби са установени при еднокопитни животни – коне и магарета. Данните са изнесени на заседание на Областната епизоотична комисия в Добрич, свикана от областния управител Румен Русев. Целта е набелязване на мерки за недопускане на разпространението на западно-нилска треска на територията на Добричка област. 

Резервоар за болестта са птиците и конете, като заболяването се пренася чрез комарите. Това разясни директорът на РЗИ д-р Светла Ангелова. 

Тя посочи, че при 80 на сто от случаите то протича безсимптомно, а сериозните последствия са около 1 %. Всички лечебни заведения в областта са информирани да се обръща внимание на пациенти с температура, която има неясен произход, информира още д-р Ангелова. 

Експертът разясни още, че на територията на област Добрич има 8 биотопа, които се третират и наблюдават от здравната инспекция. Това са Шабленска тузла, Шабленско и Дуранкулашко езера, Балчишка тузла, Културен център „Двореца“, стадион „Оброчище“ и няколко дерета – в селата Оброчище, Сенокос и Кранево. Всички тези места са обработени срещу комарите-приносители и се извършва мониторинг, каза още директорът на РЗИ в Добрич.

Д-р Ангелова препоръча на представителите на общини да актуализират списъците с биотопи на комари на тяхна територия и да подадат информация за това в РЗИ, за да може да влязат в обхвата на инспекцията. Тя отправи молба общинските власти да предупредят хората в малките населени места да не държат непокрити съдове с вода, тъй като комарите снасят яйца и развиват ларви именно в спокойни и застояли води. 

През последните 30 години в Румъния са регистрирани около 500 случая, като през 2010 г. са установени болни животни в окръзите Браила и Констанца. Така става ясно, че делтата на река Дунав е огнище на западно-нилската треска. 

Преди 14 години в районите на Шабла и Старо Оряхово също са установени болни магарета и болестта официално е регистрирана у нас, като през 2015 г. чрез комар заразата вече стига и до трима души.