Оранжерийното производство е високо интензивно земеделие – от него може да се печели, но и се влагат много пари. Използват се по-скъпи продукти за растителна защита и по-модерни технологии. Затова трябва да се действа внимателно към всеки детайл – от избора на семена, през храненето на растенията до навременната и правилна растителна защита.

Още по темата: Топ 3 сорта краставици, любими на български производители

Сортовете имат значение – устойчивостта е ключова

Агрономът Йордан Спасов, с над 45 години опит, съветва производителите да залагат на съвременни хибридни сортове. Те са плод на дългогодишна селекция и включват гени за устойчивост срещу различни болести и вируси. Такива професионални сортове, каквито предлагат от Опора Заден България, изискват по-малко третирания и не са податливи на заболявания.

Съвременните препарати – по-безопасни и ефективни

Промените в регулациите в Европейския съюз водят до изтегляне на активни вещества с дълго последействие, вредни за пчели и полезни насекоми. На тяхно място идват нови, по-скъпи, но значително по-безопасни препарати – с по-ниска токсичност, слаба миризма и по-добра ефективност при по-малък брой третирания. Такава е и новата тенденция в растителната защита.

Как да изберем правилните продукти и сортове

Изборът на подходящи семена, препарати и торове започва с консултация с агрономи и търговци, съветва Спасов. Практически опит на колеги земеделци също е ценен. Не бива да се разчита на един-единствен сорт. Производителите трябва винаги да изпитват нови предложения – да засадят пробно количество, да наблюдават развитието, добивите и търсенето на пазара. Само така с времето могат да изберат най-подходящите сортове за своето стопанство.

Профилактично пръскане – за или против?

Отговорът не е еднозначен. Зависи от района и плътността на заразата. В райони с интензивно производство, като Благоевградско, където работи основно Спасов, превантивните мерки са наложителни, особено срещу неприятели като тута абсолюта по доматите. В по-изолирани райони може да не се налага дори основно пръскане.

Спасов препоръчва използване на листни торове с натурални компоненти, като портокалова есенция, мента или екстракт от индийското дърво нийм. Те са безвредни и ефективни при нисък натиск от вредители – подходящи за профилактика.

Комбинирана защита – ключ към успеха

Най-добри резултати се постигат при комбиниран подход. Разчитането само на един препарат или метод не е ефективно в дългосрочен план. Редуването на продукти от различни химически групи е задължително, за да се избегне развитието на устойчивост у вредителите.

Биоагентите са друго ефективно „оръжие“. Те включват хищни насекоми и паяци, които унищожават вредители като акари. Тези биоагенти се внасят от страни като Холандия, Белгия, Италия и Гърция.

Допълнителни методи включват феромонови уловки, лепливи ленти и ултравиолетови лампи, които привличат и унищожават насекоми през нощта. Храненето на растенията с ефективни торове, като тези от портфолиото на НиксиФокс, също не е за подценяване.

Мит или истина: продуктите вече не действат?

Според Спасов това е погрешно разбиране. Много често земеделците не отчитат различните фази на развитие на вредителите. Например при акарите и най-добрият акарицид унищожава само възрастните, но не и яйцата. След като те се излюпят, проблемът остава.

Добрата новина е, че на пазарът се предлагат все по-модерни инсектициди, които предлагат решение. Единият от тях е Беневия на FMC Агро България, който съдържа активна съставка от групата на диамидите. След напръскване новоизлюпените гъсеници минават през този тънък слой от продукта за растителна защита. Опитва се да влезе в листа или в плода, но умира.

„Производителите си мислят, че щом са напръскали, би трябвало всичко да е наред, но това не е точно така. Вредителите трябва да са по-малко, да са под контрол и да се прецени на колко време да се пръска. Затова трябва да се следи внимателно икономическият праг на вредност и да се избира подходящият момент за пръскане”, съветва Спасов.

Ако искате да получите още подобни съвети или просто да обмените опит с колеги и специалисти, не пропускайте Летните открити дни в Опора Заден България от 5 до 7 юни. Мястото е пловдивското село Цалапица, а входът е безплатен.