Средната изкупна цена на кравето мляко към 21 май в страната е 0.99 лв./л, става ясно от информационното табло за мляко и млечни продукти на аграрното министерство. Това ценово ниво означава намаление с 1% на месечна база, докато на годишна има 8.8% ръст. 

Фермери: Затворите ли цикъла, ще получите повече за труда си

Цената на суровото мляко в страната за април е на едно от последните места в Европейския съюз. След нас са само производителите от Румъния, Португалия и Словакия. За същия период млекопроизводителите от Гърция получават цени над средните за общността. 

Към края на май цената на дребно на литър мляко е над три пъти повече – 3.26 лв./л като при нея няма промяна през месеца, а на годишна база увеличението е 1.9%. 

Производството на мляко в страната намалява през последните три години, това става ясно данните на агростатистиката. През миналата година у нас са произведени 770 520 хил. литра мляко, от които 687 584 хил. литра е краве, 48 125 овче, 19 367 козе и 15 444  биволско. Само година по-рано общото производство на мляко е било 791 757  хил. литра, а през 2022 г. - 843 027 хил. литра. 

При производството на млечни продукти има ръст при пресните и заквасените млека и маслото, докато спад бележи изработката на сирена, както и на имитиращи продукти. 

Фермер: Има предизвикателства в пазара на млечни продукти, но който се труди – успява

Вносът на обезмасленото мляко на прах има над 5% спад, на годишна база намалява също така импортът на концентрирано мляко, пресните пакетирани млека, както и на сметаната за директна консумация. 

Германия е основния вносител на сирена и извара у нас през миналата година. Следват Полша и Нидерландия. 

Всичко това се случва на фона на драстичното намаление на българския износ. Общо за страните от Европейския съюз спадът е с почти 50%, като експортът за Гърция е почти замрял, тъй като намалението е 99.2%. В това направление са изнесени една 6 тона сирена, за сравнение година по-рано за първите два месеца, които се отчитат, износът е 803 тона. В негативната класация следват съседите от Румъния със спад от 56.5% и Испания с 42.2%. 

Намалява износът на български сирена към САЩ и Обединеното кралство, които са най-големите пазари за традиционните български млечни продукти. Има ръст към Австралия, Обединените арабски емирства и Кот д' Ивоар, но количествата са символични. 

На европейския пазар търсенето на мляко се увеличи значително. Пазарните наблюдатели очакват по-нататъшен ръст на цените на млякото за фермерите, съобщава agrarheute.com.

Индикаторите очертават положителна картина за следващите месеци. Доставките на мляко преминаха сезонния си пик, цените на стоките се задържат, а спот цените на млякото, които напоследък не показваха признаци на възстановяване, сега се покачват рязко. Търсенето се увеличава, което осигурява добри ценови перспективи. 

Подкрепете независимата журналистика