Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я) предлага преосмисляне на ролята на фотоволтаиците в земеделието – агрофотоволтаиците. Досега тези технологии бяха възприемани с подозрение в сектора, особено във връзка с практики, свързани със смяна на статута на земеделски земи за изграждане на соларни централи, което често водеше до конфликт между екологични и земеделски интереси. В последната година Агри.БГ писа за множество такива случаи.

С приемането на промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които ограничават фотоволтаиците върху земи с висока аграрна стойност като пасищата, законодателството направи крачка към защита на земеделската земя.

Божидар Петков, председаел на БАМ-Я дава някои предложения и идея за дефиниция на "агрофотоволтаик" и "агросоларни системи".

Според организацията е възможно да се внедрят фотоволтаични системи върху земеделски земи, без да се нарушава основната им функция – земеделското производство.

Какво предлага БАМ-Я?

Основната идея на БАМ-Я е, че агрофотоволтаиците не трябва да бъдат разглеждани като традиционни соларни паркове, които променят статута на земята и я правят неизползваема за земеделие. Вместо това, те предлагат тези системи да се интегрират в съществуващите земеделски практики, без да пречат на обработката на земята, сеитбооборота и земеделската дейност. Панелите могат да бъдат разположени над културите или под формата на вертикални стени, които минимизират засенчването и позволяват нормалното функциониране на земеделската техника.

Това предложение може да промени негативното отношение към фотоволтаиците в селското стопанство, като ги превърне в инструмент за повишаване на енергийната независимост на фермерите и намаляване на въглеродните емисии. БАМ-Я подчертава, че агрофотоволтаиците могат да допринесат за продоволствената сигурност, като осигуряват устойчиви и ефективни източници на енергия за земеделските стопанства.

Промяната в нагласите

Досегашните негативни реакции срещу фотоволтаиците, особено в случаи като пасищата, произтичат от злоупотреби и недобра регулация. Новото предложение на БАМ-Я, в контекста на променения закон, има потенциал да внесе баланс между нуждите на земеделските производители и изискванията за екологична устойчивост. Докато соларните панели вече не се разглеждат като пречка за земеделието, а като актив, който може да се впише в него, производителите ще имат стимул да инвестират в иновации.

Промените, които БАМ-Я предлага, биха могли да допринесат за един нов модел на земеделие, в който възобновяемата енергия не само осигурява устойчивост, но и добавя стойност към стопанствата, като ги прави по-конкурентоспособни и рентабилни.

Предложенията са отправени към министъра на земеделието Георги Тахов, председателя на Комисията по земеделие Иван Иванов и зам.-министър Лозана Василева, която е и председател на Комитета по наблюдение.

В своето становище асоциацията настоява за включването на агрофотоволтаици в Стратегическия план за земеделие, който се обсъжда в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост на България.

Според БАМ-Я, агрофотоволтаиците са съоръжения за добив на електрическа енергия от слънцето, разположени на земеделски земи без промяна на начина на трайно ползване, те могат да осигурят значителни икономически и екологични ползи за сектора.

От асоциацията смятат, че тези инсталации трябва да бъдат разглеждани като мобилни съоръжения, които не променят основното предназначение на земята и не изискват строително разрешение. Съоръженията трябва да бъдат поставяни върху винтови анкери, които не нарушават земеделската дейност или сеитбооборота.

Организацията прави и разделение между различните видове стопанства:

- За ниви и трайни насаждения: Агрофотоволтаичните панели могат да бъдат разполагани вертикално или като навеси, така че да не затрудняват работата на земеделската техника, а максималната засенчена площ да бъде ограничена до 60%. В случаи на полупрозрачни панели, засенчването може да варира между 30 и 60%, в зависимост от нуждите на културите.

- За оранжерии: При отопляеми и неотопляеми оранжерии, БАМ-Я предлага панелите да се проектират с коефициент на засенчване до 40%. Също така, новите агрофотоволтаични системи имат способността да променят ъгъла на панелите в зависимост от сезона, като през зимата или при слабо слънцегреене те могат да се настройват така, че да не възпрепятстват фотосинтезата на основните култури.

БАМ-Я настоява, че тези съоръжения трябва да бъдат разглеждани като допустими разходи в бъдещите инвестиционни програми 4.1 и 4.2, които обхващат периода след 2025 г.

Сред предложенията са:

- Финансиране на локални електропреносни мрежи: Асоциацията предлага да се разреши изграждането на електропреносна мрежа до стопанствата, аналогично на съществуващата субсидия за водоснабдителни системи. Това би позволило земеделските производители да доставят енергията, произведена от техните агрофотоволтаици, до техните стопанства или преработвателни предприятия.

- Мобилни акумулаторни пакети: БАМ-Я предлага финансирането на мобилни акумулаторни системи, които да позволяват транспортиране на произведената електроенергия до предприятия, разположени в близост до земеделските площи.

- Електрическа земеделска техника: Друга ключова иновация, предложена от асоциацията, е закупуването на електрически трактори, роботи и дронове, които да се захранват директно от агрофотоволтаични системи, осигурявайки пълна интеграция на възобновяема енергия в земеделските операции.