„Жътвата се очаква да бъде тежка, тъй като добивите се очакват да бъдат по-добри и по-високи от миналата година, разбира се, в зависимост от това какви грижи е положил всеки от земеделските стопани. Годината е прекрасна за високи добиви, ала те са свързани с растителната защита“, каза Ивелин Желязков, създател на Научно-изследователски и технологичен център по земеделие “Плантис” пред Фермер.БГ
 
Според Ивелин Желязков лошото време не е предпоставка за лоши добиви. 
 
„Състоянието на културите зависи от това как всеки се е погрижил за тях. Годината е прекрасна за високи добиви, ала те са свързани с растителната защита. Там, където има между 2 и 3 пръскания с високо ефективни фунгициди, нещата са нормални и се очакват добри добиви, а там, където не са направени навреме или са съкратени пръсканията, има септориоза и жълта ръжда. Съответно посевите не са в добро състояние, това означава, че добивите също ще бъдат доста ниски“, обясни той. 
 
Относно старта на жътвената кампания и имат ли реално притеснения фермери за започването ѝ, Желязков сподели:
 
„Нямаме никакви притеснения относно старта на жътвената кампания. Малко може да се забави във времето заради дъждовете, но предполагам, че ще има антракти в дъждовната активност. Нещата вървят нормално. Жътвата се очаква да бъде тежка, тъй като добивите се очакват да бъдат по-добри и по-високи от миналата година, разбира се, в зависимост от това какви грижи е положил всеки от земеделските стопани.“
 
Високите добиви не са гарант за високи цени, тъй като цената не се определя нито от земеделските производители, нито от държавата. Според Ивелин Желязков цената се очаква да бъда като миналогодишната.
 
„Според мен цената няма да бъде тази, за която говориха търговците преди месеци, с която кампания подготвяха производителите за ниски цени. Мисля, че цените ще са като миналата година. Те не зависят от земеделците, а и държавата там не се меси. Всичко е оставено на волята на търговците и на световния пазар. Това, което мога да кажа на земеделските производители е: Цените не зависят от вас, но добивът зависи. Вече сме в такъв етап, че който, каквото е свършил относно културите си. Сега въпросът е да се прибере тази реколтата.“