Измръзване в такъв мащаб, което е засегнало почти цялата страна, където е възможно да бъдат отглеждани трайни насаждения и други култури, нямаме до този момент в историята. Предвид тези обстоятелства и теми минусови температури в първата десетдневка на април, предприехме действия за организиране на огледите за констатацията на засегнатите площи“, стана ясно от заместник-министъра на земеделието и храните Иван Капитанов по време на заседание на Парламентарната комисия по земеделието, храните и горите. 

По думите му заради ниските температури в първата десетдневка на април са подадени 5053 заявления на обща площ 32 000 ха.

Към 13 май експертните комисии са направили проверки на 2901 земеделски производители. Обемът на тези проверки е много голям, но независимо от това и паралелно с процесите, които вървят по подаване на заявления, целият административен капацитет на МЗХ, в това число и на ДФЗ, е мобилизиран и всеки понеделник получаваме седмична информация. Планът сочи, че всички проверки и огледи ще бъдат приключени до края на месец май, допълни още Капитанов пред депутати. 
Заради градушките, които паднаха на места в страната през последните дни, стопаните също могат да подават заявления за обезщетения за пропаднали площи, потвърди Капитанов. 

Според него обаче има случаи на опити за злоупотреба със средства като собственици на градини, които са в недобро агротехническо състояние, заявяват нужда от помощ. 

Стопаните, чиито градини са в лошо състояние, няма да бъдат допустими по линия на тази помощ“, категоричен бе заместник-министърът. 

Подобно мнение изрази и министърът на земеделието и храните Георги Тахов. 

На база на огледите установяваме, че на доста места насажденията са в недобро състояние и не е полагана грижа от страна на стопаните за тях. При разходването на средствата ще наложим критерий, който да бъде достатъчно обективен, за да получат подпомагане тези, които трябва да получат. Защото има опити покрай това бедствие да се злоупотребява със средствата, които трябва да бъдат изплатени. Ние сме длъжни на максимум да игнорираме този елемент и да подходим справедливо към засегнатите лица“, категоричен бе Тахов. 

Живка Гроздева: Адекватно застраховане и дъждуване биха решили проблема с измръзванията

Той допълни, че стопаните могат да бъдат спокойни, че средства за подпомагане има. 

Бюджетът е наличен, осигурен и след извършване на административните проверки за контрол, всеки един пострадал земеделски стопанин на база норматив, ще си получи размера на обезщетението за погиналата му продукция. За първи път имаме специално в контекста на измръзването бедствие от такъв мащаб“, допълни още министърът в Народното събрание. 

Подкрепете независимата журналистика