В продължение на две десетилетия журналистът Юри Летеану отразява фермерския живот в Румъния на местно, регионално и национално ниво. Един ден, докато търси информация за кандидатстванията по европейски проекти, директорът на Земеделската дирекция на окръг Бакъу му подхвърля да кандидатства по проект и сам да стане фермер. Не след дълго това се случва. Сега Юри се грижи за 250 ха и е оставил журналистиката зад гърба си, съобщава Agrointel.
ЕК представи Компаса за конкурентоспособността: 25% по-малко бюрокрация за фермерите
Мисля, че е време да спреш да носиш този фотоапарат зад себе си и сам да изпратиш проект! Отначало си помислих, че е шега. След известно време пак се отбих при него и той ме попита дали съм изпратил проекта. Казах му „не“, а той отвърна, че ако не подам проект, няма какво да търся повече при него, спомня си днешният фермер Юри.
Летеану няма агрономическо образование, но работата във фермата спори.
С подкрепата на общността на фермерите в района, бившият журналист полага основите на собствена ферма в сектора на зеленчуците. Стартът е по-лек, благодарение на достъпа до европейски фондове, предназначени за малки фермери.
Дебютирах в земеделието с подаването на проект по мярка 1.4.1, чиято цел беше подпомагане на самостоятелни стопанства. Тогава издръжката беше 1500 евро на година за период от 5 години. Сумата беше сравнително малка за нуждите на една ферма, но с помощта на тези пари и малко пари на заем успях да закупя трактор U650, с който малко по малко успяхме да съберем малко земя, спомня си Летеану.
Първоначално той обработва земята на своите баба и дядо. По-късно, печелейки доверието на съседите, наема и техните площи.
Друга огромна подкрепа за Юри идва от общността на фермерите в района. Те му помагат да се справи с предизвикателствата в сферата.
Хората бяха много отворени. Отговаряха на телефона по всяко време на деня и нощта и имаха учителско призвание и желание да предадат знанията, които имат. Това беше един вид обучение на работното място, обяснява Юри Летеану, който винаги споменава сред онези, които са му помогнали в началото, фермера Йоан Кириак, който също му е помогнал да спечели първите си приходи.
Летеану е фермер вече 14 години. През това време се е научил да владее не само земеделски технологии, но и да се адаптира към изменението на климата. Това го принуждава да се адаптира като производител и да променя културите, които отглежда.
Предизвикателните условия на работа през последните години го тревожат.
Трудно може да се говори за рентабилност, казва Юри.
Фермерът смята, че Румъния трябва да инвестира повече в изследвания, а фермерите трябва да бъдат отворени към нови възможности.
Те трябва да разберат, че класическите култури, които ни доведоха тук досега, вече няма да се справят, допълва бившият журналист.
Вижте още:
Симеон Караколев: Никой не компенсира фермерите за възбраната да пашуват
Людмил Работов: Очакваме преходен период за социалната условност
ЕС подготвя ново споразумение за свободна търговия с Украйна
0 КОМЕНТАРА