Любовта на двама млади души към билките и критската природа върна към живот поле, опустошено от пожар преди 20 години. Днес Родо Василаки и Никос Псилакис са бизнес партньори, но и двойка в живота. Те произвеждат био билки, като марката им се радва на успех в родината, но и зад граница, пише гръцкият сайт Ypaithros. 

Почвени анализи от полета, прилагащи регенеративно земеделие - вижте резултатите

Десет години след пожара Родо и Никос засяват първите ароматни растения. През 2017 г. те получават сертификат за био производство. Местната природа им подсказва на кои точно растения да заложат. 

Билките, които отглеждаме, имат силни аромати и вкусове, които се дължат и на климата на региона. Това се доказва и в състезанията, в които участваме, споделя Родо Василаки. 

В момента той и Никос се грижат за няколко полета. Едно от тях преди 20 години изгаря напълно. Преди това на него са се отглеждали маслинови дървета. 

Десет години след пожара, през 2013 г., взехме решение да оползотворим неизползваните тогава терени. Забелязахме, че вече са покрити с дива лавандула и градински чай, които доминираха в района. За нас това беше знак, че микроклиматът и районът като цяло е подходящ за билки. С други думи, самата природа ни даде отговор какви култури да засадим, казва Родо. 

Освен с производство, бизнес партньорите се занимават и с преработката на реколтата. Билките се сортират и обработват в индустриалния парк на Ханя. Начинанието започва със собствен капитал и малки стъпки. Постепенно трупат контакти с хора от сферата и трупат знания. Това им дала тласък да създадат цяла палитра от продукти, които пътуват както в Гърция, така и в чужбина. Родо и Кинос доставят рекорно пратки до магазини в Атина и цяла Северна Гърция. Онлайн магазинът им допълнително разширява клиентелата. Продуктите им се продават вече както в няколко европейски страни, така и в трети страни. 

Родо и Никос вярват в регенеративното земеделие. Тяхната философия е, че светът трябва да се доближи до природата, а марката Tofillo може да допринесе в тази посока. 

Бъдещето е регенеративното земеделие. Тук се крие устойчивостта. Това е земеделски подход, който има за цел да възстанови почвата и екосистемата. Подобрява плодородието на почвата, увеличава биоразнообразието и помага в борбата с изменението на климата. Ще се сблъскаме с регенеративното земеделие в близко бъдеще не като алтернативна култура, а като императив, отбелязва Никос. 
 



Вижте още:

Дамите в селското стопанство: Анна и Катя Кунчеви

На гости на една от най-големите биологични ферми в Словения

Как изглежда рапица засята чрез директна сеитба?