За да се справи с демографската криза, застаряващото население и липсата на работна ръка, Испания ще узакони статута на около 300 000 имигранти без документи годишно през следващите три години. Това съобщи министърът на миграцията Елма Саиз.

Протести: Френски фермери блокират камионите на границата с Испания

Докато редица европейски държави, сред които Италия и Германия, се опитват да затегнат контрола над граничния контрол, испанското правителство, водено от ляво коалиционно правителство на малцинството, е отворено за чужденците. 

Трябва да избираме между това страната да е просперираща или затворена и бедна, аргументира решението Елма Сайз пред пресата. 

Според изчисления Испания се нуждае от около 250 000 годишно. С реформата страната ще облекчи получаването на разрешителни за работа и пребиваване. Така имигрантите ще могат да се регистрират като самостоятелно заети лица или като служители и ще им бъдят предоставени допълнителни гаранции по отношение на трудовите права.

Икономиката на Испания бележи най-бързия темп на растеж в ЕС, стимулиран отчасти от вълна от квалифицирани имигранти от Латинска Америка, които компенсират недостига на работна ръка в сектори като технологиите и хотелиерството. БВП на Испания е нараснал с 3,4% през третото тримесечие спрямо предходната година.

Реформите, които испанското правителство планира, включват и предоставянето на дългосрочни визи. Работните визи ще бъдат удължени от 3 на 12 месеца, а притежаващите виза за обучение ще имат право да работят до 30 часа седмично.

Според проучване, проведено през октомври за ежедневника El Pais и радиостанцията Cadena Ser, 57% от испанците смятат, че има „твърде много“ имиграция, а 54% смятат, че процентът на мигрантите е по-висок от официалното ниво на 18% от жителите на Испания са родени в чужбина.



Вижте още:

България поиска от Брюксел защита срещу вноса на украински мед

За първи път от 10 години: Спад в производството на Европа

Какво видяхме в една от най-големите оранжерии за домати в Унгария?