Нерядко можем да чуем някой да констатира, че днес доматите имат по-различен вкус от едно време. Обикновено се акцентира на това, че сега те са по-безвкусни, пластмасови и т.н. Оказва се, че темата е актуална и в Испания - страната, в която доматите се появяват през 16 в. Според местните учени има няколко причини съвременната реколта да ни се струва безвкусна, научаваме от The conversation.
Коопериране: Склонни ли са младите БГ фермери да се обединят?
През десетилетията след навлизането на културата в Европа се развиват голям брой испански сортове домати. Те имат свои собствени отличителни характеристики и представляват етноботаническо наследство и генетичен ресурс с голяма стойност. Много от тези сортове се характеризират с много месести плодове и малки петна, които осигуряват плътност и консистенция на плодовете. Но това, което се цени най-много от потребителите, е изключителният му вкус, казват испанските учени.
Започвайки през 60-те години на миналия век обаче, с новия модел на интензивно земеделие, който в крайна сметка преобладава в Испания, генетичното подобрение въвежда така наречените хибридни сортове F1, които са високопродуктивни. Те могат да се отглеждат целогодишно и удовлетворяват търсенето на потребителите. Освен това се отличават с еднородност в морфологията на плодовете.
Появата на хибридите F1 в производствения сектор от 1970 г. насам провокира изместване и изчезване на много традиционни сортове домати. Днешните потребители, запознати с хибридните сортове, обаче са наясно с липсата на вкус и текстура (органолептични качества). Това е особено очевидно, когато те спорадично консумират домати, произведени в селски или вътрешни райони, където някои фермери продължават да ги отглеждат. Преобладаващо те са много по вкусни. В този момент възниква въпросът защо доматите, които купуваме по магазините, нямат същия вкус? Отговорът на този въпрос е очевиден: те не са същите като преди.
Днес все повече потребители ценят вкуса и качеството на традиционните сортове, „старите домати“, а не перфектната им визия. Затова испанските учени са на мнение, че има достатъчно основания за възстановяване на отглеждането на традиционните сортове. Имайки предвид това, все повече асоциации на производители и кооперации в Испания се ангажират да ги отглеждат.
Вижте още:
Боян Георгиев: Градски градинар в София
В 18 области на страната стопаните търсят обезщетения за унищожителни градушки
Ръст в биопроизводството у нас, вижте кои са най-предпочитаните култури
0 КОМЕНТАРА