Земеделски производители настояват за удължаване на срока на изпълнение на одобрените проекти по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от ПРСР 2014-2020, който изтича на 15 юни 2025 г.
Концепция: Производителите ще се конкурират на ниво себестойност, а веригите на ниво надценка
С Агри.БГ се свързаха оранжерийни производители, овощари и земеделци от други сектори, които изразиха притеснението си, че при настоящите условия ще се стигне до неизпълнението на редица проекти, а след това и до фалити.
Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция (БАПОП) е входирала писмо до агроминистерството от 18 март, в което се предлага срокът да бъде удължен до 30 септември. По думите на изпълнителния директор на БАПОП Теодора Кръстева искането е подкрепено от Българска аграрна камара.
„Поради редица обстоятелства оценката на проектите по тази процедура продължи повече от регламентирания срок (повече от година) и договорите на одобрените проекти по процедура BG06RDNP001-4.012 бяха сключени през януари-февруари 2023 г. (впоследствие имаше още одобрени проекти). Крайният срок за изпълнението им е не по-късно от 15 юни 2025 г. Това показва, че за проектите със СМР дейности 36-месечният срок за изпълнение на проектите няма пълни 3 години”, се подчертава в писмото на оранжерийните производители.
Бенефициентите по подмярката споделят още, че банките масово отпускат кредити няколко месеца след одобряването на проектите по 4.1, като пресмятат, че „на практика, за проекти, които са от първа категория на строителство, оставащият им срок за изпълнение и въвеждането им в експлоатация е около година и половина, което е крайно недостатъчно, особено за проекти, свързани с изграждането на оранжерийни комплекси".
Форсмажорните обстоятелства вследствие на Ковид-19 и войната в Украйна пък доведоха до постоянно нарастване на цените на необходимите материали и оборудване, както и до проблеми с доставките, което също забавя изпълнението на проектите.
„Невъзможността да изпълнят своите проекти в максимално допустимия срок за изпълнение от 36 месеца застрашава цялостното им изпълнение и съответно загуба на средства и евентуално фалити. Секторът на производителите на оранжерийна продукция е подложен на изключително висока конкуренция и вероятните фалити няма да позволят възстановяването на сектора.
Дори малкото останали производители ще преустановят своето производство, банките няма да вземат очакваните средства, а авансовите средства няма да бъдат възстановени на ДФ „Земеделие” от получилите ги бенефициенти”, алармират от БАПОП.
Евентуалното неизпълнение на част от одобрените проекти не би спомогнало за цялостното изпълнение на целите на Програмата за развитие на селските райони. Всъщност срокът за изпълнение на проектите по другата популярна инвестиционна подмярка – 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти”, вече е удължен.
Със Заповед на заместник-министъра на земеделието Лозана Василева от 18 март 2025 г. бенефициентите по тази подмярка получават отсрочка до 1 септември. Как земеделците приемат удължения срок за преработватели, но не и за производители, питаме Теодора Кръстева.
„По никакъв начин не желаем да се чувстваме противопоставени на колегите, нито да критикуваме агроминистерството за това. Темата, която ни вълнува, е да се предприемат адекватни действия, за да не се стигне до фалити на земеделски стопанства. Затова в случая искаме промяна в Насоките за кандидатстване и осигуряване на възможност за увеличаване на периодите за изпълнение на проектите по 4.1 до 30 септември”, заявява изпълнителният директор на БАПОП.
Земеделците разчитат на разбиране от МЗХ и очакват отговор на тяхното искане.
2 КОМЕНТАРА
23.03.2025
23.03.2025