Вървим с бавни крачки към сценария от 2018-а година. Агенцията по храните налага възбрани на фермери в карантинните зони. От една страна са заповедите в няколко административни области - да не се изкарват животни и да не пашуват, а от друга - има забрана за реализацията на мляко в тези области. Проведох разговор с директора на БАБХ - д-р Светлозар Патарински и зам.-министъра на земеделието - Деян Стратев, относно необходимостта от компенсация на тези фермери, които са засегнати от тези заповеди. Това каза за Агри.БГ съпредседателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация Симеон Караколев.
Повод за притесненията са, че заради случаите на шарка по дребните преживни животни БАБХ преди седмици въведе допълнителни мерки за защита на здравето на животните. В областите Ямбол, Хасково и Стара Загора до края на ноември се забранява пашата, търговията, придвижването и транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези за незабавно клане или преминаващи транзит.
Караколев разказа, че по време на разговорите с д-р Патарински и Деян Стратев от асоциацията са настояли фермерите, които попадат в зоните с ограничения да получат de minimis, за да бъдат компенсирани загубите им.
“Все още няма реакция от страна на министерството, но ще напомня, че през 2018-а година една от причините за масовото недоволство сред фермерите беше точно това.
Оттогава министерството прие концепция, че когато налага някакви възбрани и ограничения, съответно след това трябва да компенсира фермерите.
Фермерите са запознати със заповеднта на изпълнителния директор на БАБХ и я изпълняват. затова изразяваме недоволство от това, че темата се подценява и вероятно това ще доведе до напрежение сред тези фермери”, споделя притесненията си Караколев.
Поисканият de minimis се разделя на две нива.
Единият е за тези стопани, на които им е забранено пашуването.
“Там искаме компенсация в размер на себестойността на грубия фураж, с който в момента фермерите хранят животните заради това, че не могат да пасат”, обясни Караколев и добави: “Второто, което искаме като компенсация, е само за тези, които в момента доят и продават мляко и на който е наложена забрана за продажба на мляко - това най-вече касае козевъдни стопанства.
Към момента не става въпрос за много животни в областите Ямбол, Хасково и Стара Загора - около 130 000 животни. На тях е наложена възбрана за пашуване. 500 пък са животните, върху които е наложена забрана за реализация на млякото.
Конкретно само за тези стопанства ние искаме компенсации от страна на държавата, тъй като тези хора не са виновни, че в момента се налага забрана от страна на Агенцията по храните”.
По думите на Караколев това форсмажорна ситуация и не става дума за много пари.
“Важно е държаната да покаже отношение към тези стопани, чиято дейност в моменат е затруднена”, добави той.
0 КОМЕНТАРА