Ако миналата година ситуацията за слънчогледа беше лоша, през тази година е още по-лоша, защото имаме натрупване на липса на влага вече две години. Есенно-зимният запас е 50% по-малко вече втора година”, коментира за Агри.БГ доц. Галин Георгиев ръководител на отдел „Селекция на слънчоглед“ в Добруджанския земеделски институт (ДЗИ) в Генерал Тошево. 

По думите му подобна е ситуацията не само в житницата на България - Добруджа, но и в почти цялата страна. На места обаче локалните валежи оказват ефект върху произведената продукция. 

В местата, където е имало локални валежи, стопаните прибират 280 кг/дка слънчоглед, което си е приличен добив за тази година. В Добруджа ситуацията е почти същата, но има и места, където прибират и по 100 кг/дка. В Южна България жътвата отдавна приключи, има на места с по 50 кг/дка, положението е сериозно. За недостиг на суровина обаче не може да става въпрос, защото България произвежда 7-8 пъти повече от нужното за вътрешния пазар”, каза още доц. Георгиев. 

Перспективите за производството на слънчоглед в световен мащаб обаче се променят. Заради засушаванията се очаква прибраната суровина в основните региони на производство да намалеят с 20%.

“Застрашава се изобщо добивът на слънчоглед в световен мащаб, особено в региона на Южна Европа и Черноморския басейн, където основно се произвежда слънчоглед. Добивите там се очаква да намалея с 20%, при това не само епизодично, което е 1/5. Черноморският регион осигурява почти 50-60%  от световното производство на слънчоглед и ако той намалее с 20%, е трагично”, коментира експертът. 

Не забравяйте да декларирате произведеното зърно

Селекцията на слънчоглед обаче продължава да работи в посока на устойчиви на суша и горещини хибриди. 
“Ние отдавна работим в това направление, имаме сухоустойчиви хибриди, но каквито и иновации да има, да говорим за сухоустойчивост, изследвания, нищо не може да замени липсата на вода”, каза още доц. Галин Георгиев. 

Практиката показва, че и стопаните у нас променят сеитбооборота поради голямата суша и липсата на добиви от царевицата, като заменят културата със слънчоглед. 

Ще редуват пшеница - слънчоглед, което е ненормално, но пазарът го изисква и той ги насочва. При слънчогледа каквато и да е годината, колкото и да е сушава, имат някакъв гарантиран добив, понеже биологията му е такава, че коренът му достига до 3 м, докато брадатата коренова система на царевицата е в горните почвени слоеве и ако не вали дъжд, няма никакъв добив. Може и нулев добив да има от царевица. При нас в Добруджа арендатори, които традиционно сеят много царевица, казват, че не искат повече загуби и се насочват към слънчоглед”, каза още специалистът по селекция на слънчогледа. 

В подкрепа на това твърдение са и данните на аграрното министерство, които сочат, че през настоящата година площите с маслодаен слънчоглед са се увеличили с над 7%, достигайки над 922 хил. ха.