Към екипите на контролните органи в граничните райони да се включат и ветеринарни специалисти от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Те ще извършват контрол относно внос на животни на територията на страната”, предложи министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на заседание на Министерски съвет. 

Той обоснова предложението си на база усложнената епизоотична обстановка в Гърция и Румъния. Земеделският министър информира, че откакто България е член на Шенген има сведения, че в страната ни нерегламентирано влизат животни с неясен произход.

За нелегален внос на животни от съседна Гърция БАБХ преди седмица, когато служителите на Гранична полиция на ГКПП „Кулата“ задържаха моторно превозно средство с 22 овце. Те бяха превозвани нерегламентирано. За проблема бе информирана и местната Областна дирекция по безопасност на храните-Благоевград. 

Препоръка: България да инициира европейски дебат за ваксината срещу чумата по ДПЖ

При проверката е установено, че животните не са придружени от ветеринарномедицински документи за вътреобщностна търговия, включително здравен сертификат, издаден чрез електронната система TRACES. 
Освен това животните са били без ушни марки, а превозното средство, използвано за транспортирането, не е регистрирано по реда на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Лицата, придружаващи животните, също не са притежавали удостоверения за правоспособност на водачи и придружители на животни.

Откриха чума по ДПЖ в Унгария: Безсимптомни ли са животните?
Епизоотичната обстановка както в съседна Гърция, така и в съседна Румъния е сложна. В последните доклади на Центъра за оценка на риска по хранителната верига се съобщава за огнища на африканска чума по свинете в дивата популация в Румъния и случаи на шарка по овце и кози в Гърция.