България има отлични условия за отглеждане на индустриален коноп. С много слънце и плодородна почва, растението се развива добре. Изключително устойчиво е и не изисква много вода.
Четете още: Индустриалният коноп в България - развитие в застой
Но ако сте решили като фермер да се пробвате с неговото отглеждане, е добре внимателно да подберете сорта според неговата насоченост. Например има такива, които са бързо цъфтящи, узряващи за 80 дни, както и сортове с високо съдържание на канабигерол (CBG).
„В момента регистрираме и безсеменни сортове, които не могат да бъдат опрашени”, споделя Симеон Генов, който участва в третото издание на Академия „Иновации в агробизнеса”.
Компанията, на която той е съосновател, преминава двугодишни тестове в Изпълнителната агенция за сортови изпитвания, апробация и семеконтрол. Сортовете се тестват за хомогенност, стабилност и допустимо съдържание на психотропни вещества. През 2022 г. са регистрирани първите сортове с високо съдържание на канабидиол.
В България Симеон произвежда и сертифицира иновативни сортове семена, закупени от САЩ, които след това се изнасят основно в Европа. Тяхната роля не е само разпространението на сортовете, но и подпомагането на фермерите при внедряването им.
В България обаче конопът може да се отглежда и изнася, но не и да се преработва. Парадоксално е, че внесени от чужбина преработени конопени продукти могат да се продават у нас, но местната преработка е забранена. Например екстрактът от коноп намира широко приложение в създаването на козметика у нас.
В предходния парламент законодателна промяна бе подкрепена от Комисията по земеделие с 16 гласа „за“ от общо 18, но в пленарна зала предложението за преработка на коноп беше отхвърлено.
Конопът не е просто растение, а ценен ресурс с приложение в множество индустрии – текстил, биопластмаси, хартия, храни и дори строителство. От конопена целулоза, смесена с пясък и вода, могат да се изграждат къщи, наподобяващи бетонни конструкции.
В много европейски страни като Франция, Италия, Испания, Германия, Литва и Дания преработката на коноп е разрешена. Извън ЕС, държави като Мароко също работят активно в сектора.
Франция е водещият производител и преработвател на коноп в ЕС. Тя държи около 40% от пазара и има над 3 000 специализирани магазина за конопени продукти.
В момента компанията на Симеон работи с мрежа от фермери и преработватели в Централна и Западна Европа. Трупат ценен опит, очаквайки подходящ момент за инвестиции в България. Промяна в законодателството би позволила създаването на преработвателни мощности и икономически растеж, заключава младият предприемач в интервю за радио „София”.
0 КОМЕНТАРА