Голямата награда от 5000 лв. на първото издание на Академия по предприемачество в земеделието във Варна, организирана от Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦНСССКЦИЕ) през юни, спечели иновативен проект за изграждане на цех за сушени сливи в Шумен.
Авторът на проекта е Джансу Ферхан Мехмедамин, бакалавър по специалност „Аграрен бизнес“ в Икономически университет – Варна. Тя разполага с пряк опит в областта на земеделието и търговията.
Проектното предложение на Джансу Мехмедамин е свързано с изграждане на предприятие за производство на сушени сини сливи в област Шумен. Идеята е сините сливи да бъдат преобразувани чрез иновативни методи в различни деликатесни продукти за директна консумация, както и да се търси разширяване на гамата към продукти в областта на козметиката.
Концепцията предвижда създаване на хранителен продукт със здравословни ефекти, тъй като сливите са източник на редица витамини и минерали и биха могли да окажат благоприятно въздействие за намаляване равнищата на холестерола и нормализиране нивото на захарта в кръвта.
Планира се да бъде разработено екологично производство с модерно оборудване. Проектното предложение се отличава с елементи като конкретност, разработен първоначален финансов план, представяне на възможности за бъдещо развитие и за разширяване на продуктовата линия.
През юни бе първото издание на тазгодишните три събития в рамките на Академия по предприемачество в земеделието. Следващото събитие е в рамките на 10-13 септември 2024 г. в Бургас, а в Пловдив - 3-6 декември 2024 г. Награда от 5000 лв. ще бъде дадена на най-добрият проект и в Бургас и Пловдив, казват организаторите.
Участниците в обучителната програма имат възможност да получат съвети по теми като стартирането на собствен бизнес, успешно бизнес планиране и моделиране, маркетингови стратегии, финансиране, модерно земеделие и селскостопански пазари, киберсигурност, изкуствен интелект. По време на академията участниците са напътствани от ментори, а в края й представят своите проектни предложения през жури.
В академията могат да се включат кандидати с идеи в сектор храни, напитки, селско стопанство и свързани сектори. Акцентът е върху оказване на подкрепа на иновативни концепции и идеи, както и развитие на младежкото предприемачество и новосъздадени компании от сектора.
1 КОМЕНТАРА
26.08.2024