Министерството на земеделието и храните подкрепя иноваторите в агробизнеса. Трябва да се поощряват всички, които имат идея и амбиция да се развиват в този сектор. Това заяви зам.-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев при откриването на третото издание на Академия "Иновации в агробизнеса". Събитието се провежда в Литературен клуб "Перото", НДК, до 20 март с медийната подкрепа на Агри.БГ.
Четете още: Агробизнесът на ново ниво: Академия за иновации и дигитална трансформация
Проф. Теодора Георгиева, домакин на събитието, подчерта значимостта на форума:
"Мисията на настоящото събитие - Академия "Иновации в агробизнеса", е да създаде платформа, в рамките на която всички заинтересовани лица – правителство, бизнес, научните и академичните среди, експерти, да разговарят заедно в името на успешното развитие на агробизнеса".
Председателят на Селскостопанска академия проф. Виолета Божанова отбеляза ключовата роля на научните изследвания:
"В основата на иновациите са знанията и научните резултати, натрупани през годините. За мен една от най-важните цели на събитието е да събере на едно място всички, които имат идеи в областта на иновациите в агробизнеса, които знаят как тези идеи да бъдат приложени и които знаят как те да бъдат финансирани, така че да прераснат в ефективни и работещи решения.
Ролята на научните изследвания е важна не само в създаването на иновациите, но и в процеса на тяхното внедряване. Ние, учените, сме на разположение при валидирането на подобни технологии.
Миналата година на това събитие успяхме да направим много добри контакти с млади стартиращи компании. Разбрахме, че техният проблем е, че наистина трудно стигат до заинтересованите страни. Затова ние като учени стартирахме работа и в тази посока".
Доцент Тодор Ялъмов, заместник-ректор на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", обърна внимание на неравнопоставеността в достъпа до финансиране:
"По програма малките и средни предприятия могат да получат ваучери, с които да си закупят научно-изследователски услуги от страна на научните среди на стойност 30 000 лв.
Но ако си от сектор селско стопанство, не можеш да се възползваш от тази възможност. Мисля, че е време България в лицето на Министерството на земеделието да поиска от Европа адекватно измерване на иновациите в селското стопанство и преразглеждане на механизмите за финансиране.
Не трябва да се финансира на калпак и на квадратен метър, а да се финансират иновациите за едно бързорастящо и конкурентоспособно предприятие".
Кирил Вътев, предприемач и бивш министър на земеделието, подчерта значението на предприемаческата инициатива:
"Нека да не забравяме, че в основата на всичко стои предприемаческата инициатива. Ако един предприемач не осъзнава нуждата от иновации, за да се постигне пазарно предимство, науката ще си чете лекциите и ще си работи в лабораториите. Заданията ги прави предприемачът, той търси. За него е важно какво мисли потребителят.
Тоест иновации се раждат тогава, когато искаш да донесеш нещо допълнително на потребителя и търсиш науката да ти съдейства. Внедряването на иновации е скъпо.
Това е нещо, което не го е имало досега, но е направило пазарен успех. Най-важна е оценката на потребителя, който е ключов фактор в цялата агрохранителна верига. Ако не поставиш на първо място потребителя, няма как да направиш нещо смислено".
Проф. Димитър Греков изтъкна ролята на образованието в агробизнеса:
"Всичко започва с образованието. Аграрният бизнес не е проста работа, а изисква много знания, за да може да се реализира и да се развие благодарение на иновациите.
Много често от бизнеса казват, че българската наука не отговаря на изискванията на практиката. Не е така! Науката и бизнесът са неразривно свързани, защото ние, учените, трябва да чуем какви са нуждите на бизнеса. Нашите учени не са на по-ниско ниво от западните си колеги. Затова очаквам на подобни събития да има повече представители на бизнеса.
От друга страна, учените също не бива да стоят в лабораториите, а следва да наблюдават какви са проблемите на терен. Проблемите на земеделците трудно могат да бъдат усетени, ако човек стои в топлата зала на бюро".
Програмата на Академията "Иновации в агробизнеса" продължава три дни – от 18 до 20 март. Включва презентации на фирми, които представят иновативни разработки с приложение в селското стопанство и индустриите от агрохранителната верига, кръговата икономика и биоикономиката.
Академията предлага обучения, индивидуални консултации, дискусии и уъркшопи със стартиращи бизнеси от индустриите на агро-хранителната верига, нетуъркинг пространства и фирмени презентации. Фокусът е върху представянето на добри практики за взаимодействие между научните звена и бизнеса.
На 20 март от 14:00 до 16:00 ч. ще се проведе панел, посветен на образованието в подкрепа на агробизнеса. В него ще участват учени от УНСС и Аграрния университет.
Събитието е организирано съвместно от Стопанския факултет към Софийския университет "Св. Климент Охридски", Фондация "Приложни изследвания и комуникации", Клийнтех България, Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) и се провежда в партньорство с АгроХъб.БГ.
0 КОМЕНТАРА