Екосхемата за екстензивно поддържане на постоянно затревените площи (Еко-ПЗП) е една от често обсъжданите екосхеми, като за Кампания 2025 г. тя претърпя промени, които целят улесняването на животновъдите и включването на повече фермери в схемата.
Основното задължение на стопаните по екосхемата е представянето и спазването на план за паша на животните. Планът се изготвя по образец, одобрен от изпълнителния директор на ДФ “Земеделие”, от ветеринарен лекар, зооинженер или агроном и се представя не по-късно от триседмичен срок след края на периода за подаване на заявления за подпомагане. Планът за паша трябва да е придружен с копие на специалиста, който го е изготвил.
Загубата на пасища е проблем не само за животновъдите
В плана трябва да са включени видовете паша и периода на пашата, съобразени със спецификата на конкретната площ, за която се прилага.
В рамките на постоянно затревените площи (ПЗП) се извършва екстензивна паша на пасищни животни от 0.3 до 1 животинска единица на хектар. Пашуването на животни се извършва през минимум 60 дни през 2025 г.
През цялата календарна година, за която са заявени постоянно затревените площи, има забрана за разораване и за преобразуване в друг тип земеползване.
Публикувани са документите за разпределяне на пасища
От 2025 г. към постоянно затревените площи земеделските стопани могат да добавят и обработваеми земи, които са заети с фуражни или фуражни протеинови култури.
Допустими фуражни култури по (Еко-ПЗП)
Плащането по екосхемата за постоянно затревени площи и обработваеми земи е на хектар, само когато е установена допустима за подпомагане постоянно затревена площ, на която е приложена земеделската практика за екстензивна паша и е спазено съотношение от 0.3 до 1 ЖЕ/ха на заявените пасищни животни към всички установени по екосхемата площи.
1 КОМЕНТАРА
11.03.2025