Студеното време не пощади цъфналите рапици в Югоизточна България и стопаните очакват огромни поражения от априлските мразове. Това стана ясно от думите на Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
„Доста топлото време подмами рапиците в началото на април и всички рапични полета са нацъфтели. Другият голям проблем е, че в нашия регион във вторник сутринта температурата падна до минус 8 градуса в някои села, което е ужасно ниско за тази фаза на културите. Дори пшеницата в момента цялата е полегнала от сланата, което не е нормално и е изключително опасно“, коментира младият фермер за Агри.БГ.
Той уточни, че при житните култури класовете вече са формирани вътре в стъблото и има много голяма опасността да станат стерилни при тези студове. „Нещата изобщо не са добре, но не можем да определим към момента какви са реалните поражения. Докато не минат няколко дни да видим как ще тръгнат растенията като се стопли, няма как да преценим колко ще са щетите“, смята Проданов.
Според него в момента абсолютно никакви чисто агрономически мерки не могат да се вземат за това, което се е случило. „Чуват се препоръки – с това да третираш, с онова да третираш, това всичко е абсолютна измама. Никакъв шанс няма да се повлияе на тези студове“, категоричен е той.
С държавата тепърва трябва да се водят разговори, за да се види какви са инструментите и възможностите, за помощ на земеделските производители, тъй като в случая няма 100% пропадане. „Държавният механизъм при такива ситуации е за изцяло пропаднали площи, така че трябва да се търси някакъв друг инструмент и друга възможност за подкрепа, защото стопаните наистина много са пострадали“, уточни председателят на НАЗ.
Той напомни, че цялата страна е пострадала от тези мразове, а до събота прогнозите сочат още студове сутрин, така че до края на седмицата няма как да са ясни пострадалите региони.
Има места в страната, където пролетната сеитба е приключила, там проблемът е за поникналите площи. А за тези, които не са правили сеитба, със сигурност няма да имат възможност и тази седмица, защото валя доста, а освен това е и студено.
При пролетниците заради липсата на напояване, тенденцията сочи намаляване на площите с царевица, докато при слънчогледът има проблеми с пазара, но няма адекватно заместване на тези култури. Затова слънчогледът си остава традиционната пролетна култура, на която залагат стопаните, докато при царевицата, мнозина избират да я отглеждат само на поливни площи.
„Много колеги опитаха грах, нахут, соя, кориандър да вкарат в сеитбооборота, но пазарите там са доста несигурни и рисковани. Затова най-голямото спасение си остава напояването“, категоричен е Илия Проданов, който ще участва в сряда в среща по темата между Българска аграрна камара и Министерството на околната среда и водите.
1 КОМЕНТАРА
10.04.2025